Do Sejmu trafił projekt ustawy, która umożliwiałaby założenie firmy „na próbę”. Osoba chcąca rozkręcić swój biznes musiałaby wypełnić tylko jeden prosty druk. Przez 3 miesiące przedsiębiorca byłby zwolniony z podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie społeczne.

Korzyści dla nowych przedsiębiorców

Grupa posłów zgłosiła ostatnio projekt ustawy, w którym domaga się możliwości zakładania firmy „na próbę”. Osoba chcąca otworzyć własną działalność mogłaby skorzystać z 90-dniowego okresu próbnego. W tym czasie przedsiębiorca prawdopodobnie płaciłby wyłącznie VAT (jeśli zarejestrowałby się) oraz składkę zdrowotną ZUS.

Twórcy inicjatywy sugerują, że przedsiębiorcy nie będą musieli się użerać z formalnościami z uwagi na mniejsza biurokrację przy zakładaniu firmy „na próbę”. Na początku wystarczyłoby złożenie zgłoszenia o podjęciu działalności. Podobne rozwiązanie funkcjonuje już m.in. w Wielkiej Brytanii.

Firma na próbę – jak to ma działać?

Po 3 miesiącach przedsiębiorca miałby ocenić, czy jego biznes rzeczywiście jest strzałem w dziesiątkę. Jeżeli będzie zadowolony z efektów, dalszą działalność mógłby prowadzić już na normalnych warunkach. Wiąże się to z odprowadzaniem składek na ubezpieczenie społeczne i płaceniem podatku dochodowego.

Jeżeli po upływie trzech miesięcy przedsiębiorca nie będzie zadowolony z wysokości zysków, będzie mógł rozwiązać firmę bez żadnych konsekwencji. Cały projekt wydaje się być bardzo ciekawy. Jednak na razie nie ma jednoznacznych informacji na temat tego, czy po upływie okresu próbnego przedsiębiorca musiałby zapłacić podatek dochodowy należny za ten czas.

Polska przyjazna biznesowi?

Warto wspomnieć, że Bank Światowy opublikował niedawno raport pt. „Doing Business”. Polska jest obecnie na 55 miejscu na liście krajów przyjaznych biznesowi. To skok aż o 6 pozycji w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Autorzy raportu podkreślili, że Polska w ostatnich latach jest jednym z nielicznych jasnych punktów w Europie. Nasz kraj chwalono m.in. za uproszczenie przepisów podatkowych. Jednak Polska wypadła słabo w sprawach związanych z… zakładaniem działalności gospodarczej. Pod tym względem zajmujemy 124 miejsce, m.in. za Sudanem, Burkina Faso i Nigerią.

Wiele osób mających dobry pomysł na biznes nie realizuje swoich zamiarów. Powód? Obawa przed formalnościami, które są związane z zakładaniem własnej firmy. Jeżeli macie takie problemy, zapoznajcie się z naszą ofertą Zakładanie firmy All Inclusive.

A co Wy sądzicie o możliwości założenia firmy „na próbę”?

Więcej: natemat.pl / fot. o5com