Nowe zasady wystawiania faktur VAT i wyższe stawki – zobacz te i inne zmiany w VAT w 2013


1 października 2012 3 min. czytania

Wszędzie głośno o nadchodzących zmianach w podatku VAT, mimo że jeszcze nie weszły w życie. Pokusiliśmy się o zebranie kilku prawdopodobnych zmian. Co wkrótce okaże się istotne dla przedsiębiorców?

Ogólnie, niektóre z proponowanych zmian są bez wątpienia korzystne, inne zaś stanowią ograniczenia dla rozwoju biznesu (a zarazem większe wpływy do kasy państwa). Oto przegląd wybranych zmian, które prawdopodobnie wejdą w życie:

Wprowadzenie faktur uproszczonych

Nowe przepisy o VAT przewidują wprowadzenie faktury uproszczonej, czyli dokumentu potwierdzającego sprzedaż na kwotę nie większą niż 100 euro (w złotówkach ma to być kwota 450 zł). Faktura uproszczona nie musi zawierać m.in. danych nabywcy (w tym imienia i nazwiska, adresu czy numeru NIP), może także pomijać informacje o ilości towarów lub usług. Co za tym idzie, odpowiednio sporządzony paragon, ma szansę spełniać rolę faktury uproszczonej.

Likwidacja faktur wewnętrznych

Projekt zmian w VAT zakłada wyeliminowanie faktur wewnętrznych, ponieważ prawo unijne nie przewiduje możliwości wystawiania takich dokumentów. Fakturę wewnętrzną wystawia się m.in. w przypadku importu – za jej pomocą nabywca rozlicza VAT, gdyż w przypadku importu sprzedawca nie ma tego obowiązku. Można ostrożnie założyć, że w związku z likwidacją faktury wewnętrznej dojdzie do odciążenia administracyjnego, aczkolwiek na razie trudno powiedzieć jaki dokument lub jaka procedura zastąpi fakturę wewnętrzną.

Faktura od niezarejestrowanego podatnika uprawnia do odliczenia VAT

Nowe zasady mają także doprecyzować przepisy w zakresie faktur wystawianych przez przedsiębiorców, którzy nie mogą korzystać ze zwolnień z VAT i jednocześnie nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT. Otóż faktury wystawione przez takie podmioty mają uprawniać nabywców do odliczenia podatku VAT na standardowych zasadach.

Próbka ma pozwalać na ocenę cech i właściwości towaru

Ogólnie, przekazanie klientowi próbki towaru jest wyłączone z opodatkowania VAT-em. W tym kontekście istotne jest więc dokładne określenie czym jest próbka. Do tej pory próbką określana była „niewielka ilość towaru, mająca na celu wyłącznie promocję jego sprzedaży”. Ta definicja ma zostać poszerzona, gdyż próbką ma być taka ilość towaru, która pozwala na ocenę jego cech i właściwości. Co za tym idzie, próbka nie musi już być „niewielka”, choć można się domyślić, że urzędnicy będą chętnie identyfikowali nadużycia w zakresie „wielkości” próbek.

Wyższe stawki na niektóre produkty

Podwyższenie VAT-u do stawki 23% obejmie m.in.: wełnę i odpady zwierzęce surowe, niejadalne (sierść, szczecina, kości, skorupy żółwi), usługi pocztowe niepowszechne świadczone przez Pocztę Polską (np. usługi kurierskie), wyroby sztuki ludowej.

Oprócz tego, proponowane zmiany zakładają doprecyzowanie przepisów VAT w zakresie opodatkowania m.in. kawy latte czy capuccino. Niektórzy przedsiębiorcy stosowali wobec nich stawkę 8% – taką jak w przypadku napojów mlecznych. Zgodnie z projektem zmian w VAT, stawka 23% ma obowiązywać na wszystkie napoje do wytworzenia których wykorzystywane są kawa i herbata.

VAT na lody i dania gotowe prawdopodobnie nie zmieni się

Jakiś czas temu informowaliśmy, że rząd szykuje podwyżkę VAT-u na lody i dania gotowe z 5% do 8%. Ta zmiana jednak raczej nie wejdzie w życie.

Wzrost limitu prezentów nieopodatkowanych VAT nie wejdzie w życie

Raczej nie zmienią się też maksymalne wartości prezentów, które przedsiębiorca może wręczać. Obecnie są to:

  • 10 zł – w przypadku jednorazowych prezentów
  • 100 zł rocznie – w przypadku prezentów wręczanych wielokrotnie jednej osobie (ten sposób wymaga prowadzenia ewidencji osób obdarowanych)

Jak na razie są to proponowane zmiany i nie ma pewności czy wejdą w życie. Jest to także tylko wybór niektórych ze zmian.

więcej: forbes.pl

fot. sxc.hu

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu