Jak księgować faktury w kryptowalutach? Jaki VAT od nich odprowadzać?


19 listopada 2015 3 min. czytania

Współpraca z zagranicznym kontrahentem zagościła na dobre w życiu polskich przedsiębiorców. Czasami wiąże się to z koniecznością wystawienia faktury w obcej walucie i języku. Czy poszczególne pozycje powinny być przetłumaczone na język polski? Jak wystawić fakturę w bitcoinach?

Bitcoin a PIT – jak rozliczyć podatek z kryptowalut?

Waluta – polska czy zagraniczna?

Jedną z najważniejszych kwestii przy wystawianiu faktury dla zagranicznego kontrahenta jest wybór waluty – firmy oczekują często dokumentu z kwotą podaną np. w euro.

Nie stanowi to problemu – polski przedsiębiorca może wystawić fakturę w obcej walucie, zgodnie z zawartą wcześniej umową.

Kiedy dokumenty księgowe muszą być przetłumaczone na język polski?

Kwoty wyrażane w złotych polskich

Niezależnie od tego, jaką walutę wybierzemy, kwota podatku VAT powinna być zawsze ujęta na fakturze w złotych polskich.

Należy również pamiętać, że osoby prowadzące Księgę Przychodów i Rozchodów muszą dokonać przeliczenia kwoty podanej w obcej walucie na złotówki – jedynie taka może zostać zaksięgowana w KPiR.

Jak przeliczać kwoty?

Ważną kwestią jest prawidłowe przeliczenie kwoty widniejącej na fakturze. Zasadniczo w takiej sytuacji uwzględnia się kurs średni konkretnej waluty obcej ogłoszony przez Narodowy Bank Polski. W przypadku, gdy faktura została wystawiona przed wykonaniem usługi lub sprzedażą, bierzemy pod uwagę kurs z ostatniego dnia roboczego przed dniem wystawienia faktury.

Rachunek w bitcoinach

Jeżeli faktura została wystawiona po sprzedaży bądź wykonaniu usługi, bierzemy pod uwagę kurs z ostatniego dnia roboczego przed dniem sprzedaży bądź wykonania usługi.

Jak przeliczyć VAT na złotówki?

Faktura w bitcoinach a wymiana barterowa

Przepisy mówią, że przychód, który jest wyrażony w walucie obcej, przedsiębiorca musi przeliczyć wg średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego jego wystąpienie.

W przypadku bitcoinów mamy problem – choć w Polsce zostały uznane za legalny środek płatniczy, NBP nie prowadzi ich notowań. Jak postąpić w takiej sytuacji?

Wymiana barterowa mogłaby być rozwiązaniem – sprzedaż towaru w zamian za usługę elektroniczną polegającą na przesłaniu określonej liczby bitcoinów. Wymiana ta powinna być połączona w wystawieniem faktur przez obu przedsiębiorców – na tę samą kwotę, ale w złotówkach:

  • sprzedawca na wydany towar
  • kupujący na wykonanie usługi elektronicznej.

Kurs bitcoina jest dynamiczny i ulega dużym zmianom nawet na przestrzeni kilkudziesięciu godzin.

Nie wszystkie kraje uznają bitcoiny za środek płatniczy, którym można się posługiwać, na razie jest brak wyraźnych i jednolitych regulacji także w polskim prawie. Będziemy obserwować zmiany na bieżąco i informować. Zachęcamy do pozostawiania pytań i komentarzy.

Chcesz mieć stałe wsparcie w rozliczaniu firmy?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu