Jakie składki płaci pracodawca za pracownika na zleceniu i na umowie o pracę?

Zatrudnienie w wielu miejscach równolegle w przypadku wielu zawodów uprawianych przez freelancerów jest wręcz normą. Taki schemat sprawia trudności w kwestii rozliczenia składek ZUS. 

Wiele umów to zbieg tytułów do ubezpieczeń

Programista, grafik, dziennikarz, bloger – to tylko kilka przykładów z szerokiego grona profesji charakteryzujących się mnogością działań podejmowanych na rzecz różnych pracodawców. Nierzadko pojawia się tu konfiguracja będąca połączeniem etatu z umową (lub też umowami) zleceniem.

W takich przypadkach dochodzi do tzw. zbiegów tytułów do ubezpieczeń. To, kiedy składki ZUS są obowiązkowe, a kiedy dobrowolne, zależy od pewnych czynników.

Zbieg tytułów ubezpieczeń

Jak wygląda to w kontekście zmian w przepisach, które weszły w życie 1 stycznia 2016 r.?

Zawarcie umowy zlecenia z własnym pracownikiem

Na początek warto przeanalizować sytuację, w której przedsiębiorca podpisuje umowę zlecenia z osobą, która już jest u niego zatrudniona, tyle że na etacie.

Wówczas umowa zlecenie rodzi obowiązek odprowadzenia od niej wszystkich składek, tj. z tytułu ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowego, chorobowego i wypadkowego) oraz zdrowotnego (na takich samych zasadach, jak przy stosunku pracy).

Freelancer pracujący dla kilku firm

Zatrudnienie na etat i zlecenie u różnych pracodawców

A jak wyglądają zasady rozliczeń z ZUS-em, kiedy zatrudniony na etacie ma podpisaną umowę zlecenie w innym miejscu? Stosunek pracy wymaga zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

Z kolei z punktu widzenia umowy zlecenia ubezpieczenia są:

  • dobrowolne – o ile przychód z umowy o pracę, od którego naliczane są składki ZUS sięga przynajmniej minimalnego wynagrodzenia,
  • obowiązkowe – jeśli przychód z etatu nie przekracza minimalnego wynagrodzenia.

Jak widać, zasady są dość klarowne i nie powinny przysporzyć kłopotów w kontekście ZUS.

Jak księgować składki ZUS?

Etat i kilka zleceń – jak wygląda naliczenie ZUS?

Problematyczną może okazać się sytuacja, w której to dana osoba zatrudniona jest w jednym miejscu na etacie, a dodatkowo ma podpisane kilka umów zleceń z innymi firmami.

Sposób postępowania zależny jest od wysokości wynagrodzenia otrzymywanego na etacie. Jeżeli bowiem pracownik zarabia co najmniej płacę minimalną, to ubezpieczenia społeczne z każdego zlecenia są dobrowolne.

W sytuacji jednak, gdy tego minimalnego wynagrodzenia nie dostaje, umowy zlecenia są oskładkowane zgodnie z kolejnością ich podpisywania.

Dopiero w momencie, w którym podstawa wymiaru składek tak z etatu, jak i zlecenia będzie co najmniej równa płacy minimalnej, kolejne umowy zlecenia nie będą podlegały obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym.

Chcesz wystawiać faktury w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety księgowości elektronicznej.
  • Przez stronę www lub aplikację na smartfon wystaw fakturę, dodaj koszt, opłać należności.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • A gdy Twoje potrzeby wzrosną – inFakt ułatwi Ci wybór księgowej lub księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.