Register modal

Przedsiębiorca mający własną firmę i pracujący jednocześnie w innym miejscu, np. na umowę o pracę lub zlecenie, można liczyć na niższe składki ZUS. W takim przypadku dochodzi bowiem do tzw. zbiegu tytułów ubezpieczeń. 

Zbieg tytułów ubezpieczeń – co to właściwie jest?

Uzyskiwanie przychodów z różnych źródeł to dla wielu osób codzienność. Łączenie etatu z własną działalnością gospodarczą daje możliwość rozwoju i zarabiania na wielu polach. Takie postępowanie nie jest bez znaczenia dla faktu płacenia składek ZUS.

Zarabianie w kilku miejscach sprawia, że następuje zbieg tytułów ubezpieczeń ZUS. To sytuacja, w której wymagane jest rozstrzygnięcie: z jakiego tytułu, jakim ubezpieczeniom, dobrowolnie czy obowiązkowo, dana osoba podlega. Następnie konieczne jest zastosowanie odpowiednich zasad objęcia ubezpieczeniami. Warto prześledzić kilka podstawowych opcji odnoszących się do zbiegu tytułów ubezpieczeń, z którymi może spotkać się osoba prowadząca firmę.

Przedsiębiorca i etat

Nie ma tu znaczenia, czy działalność gospodarcza to zajęcie poboczne, czy też główne źródło zarobku. Istotna jest wysokość pensji otrzymywanej z umowy o pracę. Jeżeli zarobki na etacie wynoszą przynajmniej tyle, co minimalne wynagrodzenie (1750 zł brutto w 2015 r.), przedsiębiorca zwolniony jest ze składek na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w działalności gospodarczej. Opłacane są one z tytułu umowy o pracę. Kto nie płaci Funduszu Pracy?

Konieczne jest jednak zapłacenie składki zdrowotnej. Jeśli jednak przedsiębiorca nie zarabia na etacie minimalnego wynagrodzenia, wówczas składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne opłacane są równocześnie z umowy o pracę i z działalności gospodarczej. A jak wypełnić przelew do ZUS?

Co z przedsiębiorcą na umowie o dzieło?

Przy zawarciu umowy o dzieło, której przedmiot różni się od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, przedsiębiorca nie podlega ubezpieczeniom (zdrowotnemu ani społecznym) z tytułu takiego kontraktu. Jedynym tytułem do ubezpieczeń jest własna firma.

Jeśli przedmiot umowy o dzieło pokrywa się z prowadzoną działalnością gospodarczą, umowa o dzieło powinna zostać przekwalifikowana na usługę świadczoną w ramach firmy i zostać zafakturowana. Dotyczy to także umów zlecenie.

Własna firma i umowa zlecenie

Młodzi przedsiębiorcy, będący studentami lub uczniami (do 26. roku życia) pracujący na umowy zlecenia, których zakres nie pokrywa się z prowadzoną działalnością, nie płacą od nich składki zdrowotnej i społecznych.

własna działalność i umowa jednocześnie

Trochę inaczej wygląda to przypadku starszych osób, czy też po prostu takich, które się nie uczą. Właściciel firmy nie będący studentem lub uczniem przed 26. rokiem życia obowiązkowo podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu jej prowadzenia. Dzieje się tak, gdy podstawa wymiaru składek z podpisanej umowy jest niższa od najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z racji działalności.

Ale kiedy jest ona równa lub wyższa od minimalnej podstawy wymiaru składek z działalności, przedsiębiorca ma prawo wyboru – podlegać ubezpieczeniom społecznym w działalności lub z umowy zlecenia.

Chcesz rozliczać swoją działalność w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.