Koszty działalności gospodarczej na starcie – ile trzeba mieć pieniędzy, żeby zarejestrować firmę?

Jeden z mitów funkcjonujących w kontekście działalności gospodarczej mówi, że jej założenie wymaga posiadania pieniędzy. Czy to prawda? W „Szybkiej poradzie księgowej” szacujemy koszty założenia własnej firmy.

>Założenie firmy w Polsce jest bezpłatne. Nie trzeba płacić za wpis do CEIDG, ani rejestrację w ZUS. Jedynie w przypadku rejestracji do VAT trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 170 zł (ale tylko jeśli przedsiębiorca potrzebuje jej potwierdzenia). Posiadanie statusu VAT-owca nie zawsze jest wymagane. Niektórzy przedsiębiorcy nie muszą rejestrować się do VAT (chyba, że chcą).

Pewne koszty ponosi się już w trakcie prowadzenia działalności. Chodzi tu o składki ubezpieczeniowe – około 450 zł małego ZUS-u i prawie 1100 zł przy dużym ZUS-ie. Standardowo składki ZUS płaci się do 10. dnia miesiąca (jeśli przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników).

Warto wiedzieć, że składkę na ubezpieczenie zdrowotne można w większej części (7,75% z 9% podstawy wymiaru) odejmować od podatku dochodowego. W 2015 r. cała składka zdrowotna wynosi 279,41 zł, a do odliczenia jest 240,60 zł.

Skorzystaj z zakładania firmy w inFakcie!

  • Zostaniesz przedsiębiorcą bez wychodzenia z domu
  • inFakt załatwia za Ciebie wszystkie formalności

Sprawdź