Jeżeli nie pobierzesz potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego do VAT, nie zapłacisz opłaty za rejestrację

Od nowego roku przedsiębiorcy, którzy nie będą potrzebowali potwierdzenia, że zarejestrowali się do VAT zaoszczędzą 170 zł. Powód? Zniknie konieczność jego uzyskania, co bezpośrednio przełoży się na niższe koszty założenia firmy.

Złożenie VAT-R wiąże się z opłatą skarbową

Rozpoczynając prowadzenie własnej działalności gospodarczej należy zadbać o dopełnienie wielu formalności. Przede wszystkim tych, do których przyszłego przedsiębiorcę obligują przepisy. W przypadku czynnych podatników VAT jednym z istotniejszych obowiązków jest złożenie druku zgłoszeniowego VAT-R. To na tym dokumencie urząd skarbowy potwierdza rejestrację VAT.

Cała procedura wymaga uzyskania potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego na druku VAT-5, co kosztuje 170 zł. Wymagane jest, by taka opłata została wniesiona jeszcze przed złożeniem VAT-R. Dowód zapłaty trzeba dołączyć do dokumentów zgłoszeniowych.

Tyle że w praktyce nie każdy przedsiębiorca potrzebuje potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego do VAT.

Potwierdzenie zgłoszenia do VAT tylko dla zainteresowanych

Już za niecały miesiąc dla części osób założenie firmy będzie tańsze niż gdyby robiły to przykładowo dzisiaj. Przepisy, które wejdą w życie 1 stycznia 2015 r. likwidują obligatoryjną konieczność uzyskania potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego. Przedsiębiorcy, którzy nie będą go potrzebowali unikną wniesienia 170 zł opłaty skarbowej.

A co w przypadku tych, którym takie zaświadczenie będzie potrzebne w działalności? Potwierdzenie rejestracji jako podatnik VAT będzie w dalszym ciągu wydawane. Urzędnicy zrobią to jednak wyłącznie na wniosek zainteresowanego. Jeśli przedsiębiorca zechce uzyskać zaświadczenie będzie musiał uiścić opłatę za jego wydanie w wysokości 170 zł.

Załóż bezpłatne konto i korzystaj!

  • Dzwoń do księgowych inFaktu – kiedy tylko potrzebujesz
  • Czytaj praktyczny newsletter dla przedsiębiorców
  • Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!

Załóż konto