Register modal

Zarabianie pieniędzy na prowadzeniu bloga stało się powszechnym zajęciem. Wpływy często pochodzą z zarabiania na reklamach AdSense. Czy muszę założyć firmę, uzyskując tego typu przychody?

Czym jest działalność gospodarcza?

Działalność gospodarczą definiuje się jako działalność zarobkową, wykonywaną we własnym imieniu, bez względu na rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do przychodów z innych źródeł (umowa zleceni, dzieło, o pracę, itd.).

Blog – kiedy warto założyć firmę?

Przyglądając się tej dość nieprecyzyjnej definicji, wypada stwierdzić, że zarabianie na blogu może być traktowane jako prowadzenie działalności gospodarczej, ale… nie musi. Można prowadzić blog i zarabiać na umieszczanych tam reklamach bez konieczności rejestracji firmy.

AdSense rozliczamy jako przychody z najmu

Jeżeli autor bloga rozlicza się ze swoich zarobków np. za pomocą umowy o dzieło, zlecenie lub umowy o wynajem, to wówczas zakładanie działalności nie jest konieczne.

Jeżeli nie posiada własnej firmy, zarabianie na umieszczeniu reklamy na stronie internetowej można potraktować jako przychód z najmu. Do 2014 roku rozliczano je jako przychody z innych źródeł, w tej chwili bloger ma prawo do zastosowania ryczałtu.

Przychody tego typu wymagają rozliczenia się z urzędem skarbowym oraz odprowadzenia podatku dochodowego – w przypadku osoby nie posiadającej działalności gospodarczej jest to 8,5% stawka podatku dochodowego.

Zarobki z reklam Google AdSense i blogów

Czasami założenie firmy jest nieuniknione

Przepisy nie precyzują, kiedy koniecznym staje się założenie firmy, dlatego prowadzenie bloga jest trudne do jednoznacznego zaklasyfikowania. Zwłaszcza, jeśli nie jest on jedynym źródłem dochodu i prowadzony jest w celach hobbystycznych.

Blog – koszty firmowe

Warto tutaj rozważyć dwa elementy: wysokość uzyskiwanych przychodów oraz fakt, czy są one jedynym, czy tez marginalnym źródłem pozyskiwania pieniędzy.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osoby, która prowadzi kilka stron internetowych, udostępnia przestrzeń reklamową wielu firmom i jest to dla niej główne lub jedyne źródło utrzymania – w takiej sytuacji założenie działalności gospodarczej jest raczej nieuniknione.

Chcesz rozliczać przychody z reklam w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości elektronicznej.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór księgowej albo księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.