Jak za pomocą platformy CEIDG można założyć własną firmę bez wychodzenia z domu? Jak może w tym pomóc Profil Zaufany? Krok po kroku prezentujemy na praktycznym przykładzie jak wygodnie założyć swoją działalność gospodarczą.

Co to jest CEIDG

CEIDG czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Znajduje się w niej spis wszystkich przedsiębiorców – osób fizycznych posiadających działalność na terenie Polski. Spis tworzony jest przez Ministerstwo Gospodarki. Oznacza to że znajdziemy tutaj każdego przedsiębiorcę, który jest osobą fizyczną.

Za pomocą platformy CEIDG możemy także m.in.: założyć własną firmę (w tym wyszukać kod PKD, wybrać formę opodatkowania), zmodyfikować dane w swoim wpisie czy przeczytać o zmianach w przepisach.

Jak założyć działalność gospodarczą za pomocą CEIDG?

Za pomocą CEIDG możemy wykonać wiele działań związanych z własną firmą. W tym – możemy założyć działalność gospodarczą siedząc wygodnie w swoim fotelu. Poniżej pokazujemy to na praktycznym przykładzie.

  • przechodzimy na stronę CEIDG – Potrzebujemy zarejestrować konto w CEIDG powiązane z Profilem Zaufanym (Jak założyć Profil Zaufany),
  • żeby móc złożyć wniosek online o założenie działalności musimy być zalogowani,
  • korzystamy z opcji złóż wniosek CEIDG,
  • z menu wybieramy załóż działalność gospodarczą. Mamy kilka możliwości możemy stworzyć nowy wniosek lub wgrać plik z wypełnionym wnioskiem, na przykład plik otrzymany od księgowego.
  • przygotujemy nowy wniosek,
  • wypełniamy swoje dane i przechodzę dalej. Możemy zaznaczyć, ze nie mam nadanego NIPu oraz Regonu (jeżeli to moja pierwsza działalność to mogę tych numerów jeszcze nie mieć, zostaną mi one nadane),
  • składamy oświadczenie, że nie mamy zakazu prowadzenia działalności gospodarczej,
  • i przechodzimy dalej, odpowiadamy na kolejne pytania i kolejne.

W ten sposób skonstruowany jest cały kreator. Między innymi uzupełniamy dane adresowe, właściwość urzędu skarbowego, formę opodatkowania, czy nazwę firmy. Przejdziemy od razu do okna gdzie mam zakończony proces wprowadzania danych.
Po uzupełnieniu wszystkich danych docieramy do miejsca, w którym możemy zatwierdzić wniosek za pomocą profilu zaufanego i wysłać klikając przycisk podpisz i wyślij wniosek.

Własna firma bez wychodzenia z domu

I tym oto prostym sposobem mamy założoną działalność gospodarczą nie odchodząc od komputera. Zapraszam do dzielenia się swoimi doświadczeniami z zakładania działalności gospodarczej i pozostawiania komentarzy.

W kolejnych odcinkach wideo serii Jak zaksięgować? prezentujemy co jeszcze można zrobić korzystając z Profilu Zaufanego.

Head of Business Development