Czy można ująć w kosztach firmowych wydatek na naprawę samochodu, który nie miał wykupionego autocasco?


16 maja 2018 2 min. czytania

Decyzja o ubezpieczeniu samochodu ma wpływ na to, jak rozliczyć koszty naprawy powypadkowej. W przypadku braku AC wydatki te nie zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Jak rozliczyć naprawę powypadkową samochodu

Jeśli samochód firmowy został objętym zarówno ubezpieczeniem OC, jak i AC, to w razie wypadku cała wartość otrzymanego odszkodowania stanowi przychód firmy (są to tzw. pozostałe przychody), a wydatki poniesione na jego naprawę można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Okazuje się jednak, że brak wykupionego autocasco zmienia sytuację przedsiębiorcy.

AC, OC, GAP – jak księgujemy?

Brak AC a koszty naprawy firmowego samochodu

W sytuacji, gdy samochód firmowy posiadający jedynie ubezpieczenie OC ulegnie wypadkowi, przedsiębiorca rozlicza otrzymane odszkodowanie i poniesione wydatki na innych zasadach.

Do przychodów firmy zaliczamy odszkodowanie otrzymane na naprawę auta, ale już nie w pełnej wysokości. Konieczne jest wyliczenie różnicy pomiędzy otrzymaną kwotą a wydatkami poniesionymi na naprawę. Tylko nadwyżka odszkodowania nad kosztami podlega księgowaniu do KPiR.

Istotną różnicą jest to, że w przypadku samochodu bez AC wydatki na naprawę nie są zaliczane do kosztów prowadzonej działalności. Zgodnie z przepisami tylko samochód z autocasco zezwala na zaliczenie do kosztów firmy wszelkich strat powstałych w wyniku zniszczenia lub uszkodzenia samochodu oraz kosztów powypadkowej naprawy.

Nie księgujemy więc faktur na naprawę powypadkową.

Auto bez AC rozliczenie naprawy

Podatek VAT od faktur za remont

W przypadku remontu powypadkowego przedsiębiorca ma możliwość rozliczenia podatku VAT na standardowych zasadach. Warunkiem jest oczywiście, otrzymanie faktury na dane swojej firmy, samodzielne jej opłacenie, brak AC nie jest tutaj istotnym czynnikiem.

Oznacza to, że ubezpieczyciel w ramach odszkodowania pokrywa kwotę netto oraz tę część podatku VAT, której przedsiębiorca nie odlicza (50% dla samochodów osobowych, przeznaczonych do użytku mieszanego), a przedsiębiorca rozlicza VAT w swojej działalności.

Nievatowiec nie rozlicza podatku VAT, ubezpieczyciel pokrywa więc całą kwotę wynikającą z faktur, nie pomniejszając jej o podatek VAT.

Odszkodowanie a ryczałt – jak rozliczyć koszty naprawy samochodu

Chcesz dodawać koszty w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo.
  • Wystaw fakturę, dodaj koszt, opłać podatek wprost z inFaktu przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów.
  • A gdy Twoje potrzeby wzrosną – inFakt zapewni Ci osobistą księgową lub księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu