Czy odszkodowanie jest przychodem firmy? Jak je rozliczyć na ryczałcie?

Wypadek samochodu firmowego to nie tylko stres i nerwy związane z uszkodzeniem mienia. To także szereg formalności związanych z otrzymaniem odszkodowania, a na samym końcu obowiązek właściwego rozliczenia otrzymanych pieniędzy.

Przy ryczałcie nie można księgować kosztów firmy

Ryczałt to specyficzny sposób rozliczania się z urzędem skarbowym. Tym, co w głównej mierze odróżnia go od innych metod, jest fakt, że podatek wyliczany jest na podstawie osiągniętego przychodu bez uwzględniania poniesionych wydatków.

W związku z tym ryczałtowiec, którego samochód firmowy uległ wypadkowi, nie będzie mógł zaliczyć wydatków poniesionych na jego naprawę do kosztów prowadzonej działalności.

Po otrzymaniu odszkodowania rozlicz przychód z działalności

Zgodnie z przepisami odszkodowania otrzymane w związku z uszkodzeniem firmowych składników majątku traktowane są jako przychód z prowadzonej działalności.

Dzieje się to niezależnie od tego, w jaki sposób przedsiębiorca rozlicza się z urzędem skarbowym – czy jest opodatkowany wg skali podatkowej, liniowo czy też korzysta z ryczałtu.

Należy także wiedzieć, że odszkodowania, które dotyczą majątku firmy, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Trzeba zwrócić uwagę na zapisy w umowie ubezpieczeniowej, która powinna określać, czy ubezpieczenie jest prywatne, czy też związane z firmą.

Odszkodowanie a ryczałt – jak rozliczyć uszkodzenie firmowego auta?

Odszkodowanie a ryczałt – zawsze 8,5 %

Niezależnie od tego, jaką stawką podatkową objęty jest ryczałtowiec, omawiane odszkodowania są zawsze obłożone stawką 8,5%.

Przychód z tytułu otrzymanego odszkodowania powstaje w momencie otrzymania gotówki lub przelewu na konto firmowe – czyli w momencie faktycznej wypłaty.

Chcesz rozliczać się na ryczałcie w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości elektronicznej.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór księgowej albo księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.