Abonament RTV w klubie fitness


6 grudnia 2015 2 min. czytania

Prowadzenie własnego klubu fitness to także pytania dotyczące kwalifikacji kosztów, które są ponoszone w związku z odtwarzaniem muzyki w klubie fitness. Jak sobie poradzić z prawidłowym ich rozliczaniem?

Abonament RTV i licencje są kosztem firmowym

Każdy, kto decyduje się na odtwarzanie muzyki w klubie fitness, jest zobowiązany do zadbania o dwie sprawy. Pierwszą z nich jest opłacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego.

To jednak nie wszystko. Dodatkowo należy uiścić odpowiednią opłatę licencyjną na rzecz stosownych instytucji. W praktyce odbywa się to najczęściej poprzez zawarcie umowy licencyjnej między organizacją zarządzania licencjami a przedsiębiorcą, który prowadzi klub fitness.

Licencja jest konieczna w przypadku publicznego odtwarzania muzyki i innych utworów objętych prawami autorskimi, i czerpania z tego tytułu korzyści majątkowych.

Abonament radiowo-telewizyjny jest kosztem firmowym. Prowadzenie klubu fitness bez muzyki jest po prostu niemożliwe, a więc związek pomiędzy wydatkiem a uzyskanym przychodem jest bezsprzeczny.

Wątpliwą sytuacją jest tylko ta, w której odbiorniki radiowo-telewizyjne znajdują się jedynie na zapleczu i służą rozrywce pracowników i właścicieli – trudno tutaj mówić o wydatku mającym na celu osiąganie przychodów.

Prawa autorskie a internetowa grafika.

Prawa autorskie a zgoda na wykorzystanie wizerunku.

Chcesz rozliczać koszt abonamentu w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości elektronicznej.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonej księgowej albo księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu