Rejestracja nowej firmy bezwzględnie wymaga złożenia formularza CEIDG-1. To właśnie w nim podaje się szczegółowe informacje dotyczące powstającej działalności gospodarczej oraz określa zasady jej rozliczania. Jakie są sposoby na złożenie CEIDG-1? Wyjaśniamy w kilku punktach.

Niekiedy wystarczy kilka godzin, by zostać przedsiębiorcą

Wśród osób, które nie prowadzą własnej firmy, pokutuje przeświadczenie, że jej założenie wymaga szeregu skomplikowanych czynności, które zajmują horrendalne ilości czasu. Nic bardziej mylnego. Już kilka lat temu cały ten proces został w znacznej mierze uproszczony, co sprawia, że przedsiębiorcą można w pewnych przypadkach zostać nawet w kilka godzin.

Podstawową kwestią jest zgłoszenie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jest to spis jednoosobowych firm, które działają w Polsce, także tych, które zostały zawieszone. Formalny proces rejestracji biznesu rozpoczyna wypełnienie i złożenie formularza CEIDG-1.

Co znajduje się w CEIDG-1?

We wniosku CEiDG-1 przyszły przedsiębiorca podaje szereg informacji o rejestrowanej firmie. Dotyczą one m.in. danych wnioskodawcy, daty rozpoczęcia działalności gospodarczej, nazwy, sposobu opodatkowania, kodów PKD, adresu, konta bankowego czy też szczegółów prowadzenia księgowości. Formularz CEIDG-1 stanowi jednocześnie zgłoszenie do ZUS, GUS oraz urzędu skarbowego. Służy on także przedsiębiorcom do zgłaszania urzędnikom zmian danych firmy. Złożenie CEIDG- 1 jest bezpłatne.

Kilka sposobów na złożenie formularza CEIDG-1

Obowiązujące przepisy dają kilka możliwości na złożenie poprawnie wypełnionego formularza CEIDG-1. Tym samym przyszły przedsiębiorca może zdecydować się na:

  • wypełnienie wniosku z ewentualnymi załącznikami i przesłanie online poprzez stronę internetową www.ceidg.gov.pl – niezbędne w tym przypadku jest posiadanie profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego
  • uzupełnienie formularza bez logowania na www.ceidg.gov.pl – po sporządzeniu CEIDG-1 trzeba wydrukować, podpisać i zanieść do urzędu gminy
  • wizytę w urzędzie gminy – już na miejscu pobiera się wniosek w formie papierowej, wypełnia i oddaje urzędnikowi
  • przesłanie CEIDG-1 drogą pocztową – ten sposób postępowania wymaga notarialnego potwierdzenia podpisu.

CEiDG przez internet

Ostateczna decyzja o wyborze konkretnej ścieżki zależy od danej osoby. Warto jednak zdecydować się na najwygodniejsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie.

System internetowy pomaga w uzupełnieniu wniosku

Przygotowanie wniosku poprzez platformę internetową jest zdecydowanie prostsze i szybsze niż w tradycyjnej papierowej formie. A to dlatego, że konstrukcja rządowego elektronicznego systemu zmniejsza ryzyko popełnienia błędu. Pojawiają się m.in. listy rozwijane, z których wybiera się konkretną odpowiedź.

Na sam koniec system sprawdza też, czy wszystkie pola zostały poprawnie uzupełnione. W przypadku błędów pojawia się lista nieprawidłowości. Dopiero, kiedy wszystko jest „OK”, wniosek można złożyć elektronicznie lub wydrukować.

Chcesz założyć firmę w prosty sposób?

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.