14 fascynujących liczb, które pokazują jak rozwija się księgowość


5 sierpnia 2018 8 min. czytania

Księgowość to branża z historią liczącą kilka wieków, która w ciągu ostatnich lat przechodzi rewolucję technologiczną na miarę przewrotu kopernikańskiego. Aby pokazać dokąd zmierza branża zebraliśmy 14 najciekawszych statystyk, które wskazują kierunek rozwoju branży księgowej w 2018 r.

Księgowość przechodzi do internetu i smartfonów

O jakiej rewolucji technologicznej mówimy? Warto wskazać przede wszystkim na dostępność usług księgowych „w chmurze”, w tym za pośrednictwem smartfonów. Co istotne, usługi finansowe mogą dzisiaj ze sobą płynnie „rozmawiać”, czego doskonałym przykładem są szybkie płatności zintegrowane z fakturami kosztowymi i obliczonymi kwotami podatków oraz ZUS-u.
Druga kwestia to stopniowo postępująca automatyzacja zadań z wykorzystaniem algorytmów machine learning. Tutaj przykładem może być „rozczytywanie” danych z dokumentów kosztowych, co niezwykle przyspiesza księgowanie.
Na jakim etapie rewolucji technologicznej w księgowości jesteśmy obecnie? Co o tym wszystkim sądzą sami księgowi?
Zapraszamy do lektury najciekawszych liczb, które pomogą zrozumieć co obecnie dzieje się w branży i w którą stronę podąża jej rozwój.

1. 67% księgowych wybiera księgowość „w chmurze”

Zdecydowana większość księgowych widzi świetlaną przyszłość w księgowości online i docenia jej zalety, np. dostępność na dowolnym urządzeniu. Tak wynika z raportu Sage, „The Practice of Now”, będącego wynikiem badania 3000 księgowych.
53% respondendentów odpowiedziało, że już stosuje księgowość online w wielu aspektach swojego biznesu.
Źródło: sage.com

2. 18% firm w USA nie korzysta z żadnego software’u księgowego

Entuzjazm to jedno, a praktyka drugie. Z badania firmy Viewpost wynika, że blisko 1/5 małych firm w USA nie korzysta z żadnego software’u do księgowości i fakturowania!
Jak łatwo się domyślić, bazują na arkuszach kalkulacyjnych, plikach tekstowych i dokumentach papierowych. Warto wspomnieć jednak, że badanie Viewpost objęło stosunkowo małe firmy o przychodzie poniżej 500 tys. dol. rocznie.
Źródło: viewpost.com

3. QuickBooks Online to największy dostawca księgowości online – ma 2,55 mln użytkowników

Jak duży zasięg może mieć firma oferująca księgowość online o globalnym charakterze? Według dostępnych materiałów, największym dostawcą takich usług jest QuickBooks Online posiadający 2,55 mln użytkowników. Przy czym trzeba zauważyć, że tylko 550 tys. z nich ma siedzibę poza USA. Drugim największym dostawcą księgowości online jest Xero, które raportowało o 250 tys. użytkowników w październiku 2017 r.
Źródło: intuit.com

4. 65% polskich firm outsource’uje księgowość

W maju 2018 r. firma KPMG wydała ciekawy raport, który był wynikiem badań polskich firm odnośnie tego czy i z jakiego powodu outsource’ują usługi księgowe.
Z badania wynika, że aż 65% firm korzysta z outsourcingu, czyli inaczej mówiąc zlecają księgowość zewnętrznym dostawcom usług księgowych.
72% firm outsource’uje księgowość, aby upewnić się o działaniu zgodnie z przepisami, 72% z powodu bezpieczeństwa, zaś 70% zwraca uwagę na fachową wiedzę specjalistów. Dodatkowo, aż 84% firm obawia się zmian w przepisach dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej.
Źródło: kpmg.com

5. 44% księgowych pozytywnie ocenia obowiązek składania JPK

Jedną z takich zmian w polskim prawie było niedawne wprowadzenie obowiązku przesyłania JPK do Ministerstwa Finansów.
Dla księgowych takie zmiany niekoniecznie są problemem. Według badania przeprowadzonego przez inFakt aż 44% księgowych pozytywnie ocenia wprowadzenie obowiązku składania JPK, a tylko 35% ocenia ten obowiązek negatywnie.
Z częścią opinii księgowych zapewne nie zgodziliby się przedsiębiorcy, bo aż 48% z nich chciałoby uproszczenia przepisów o VAT, zaś 44% narzeka na zbyt często zmieniające się przepisy.
Źródła: inwestycje.pl, infakt.pl/blog

6. 57% księgowych uważa, że zmiany w prawie w 2018 r. nie pomogą im w pracy

Pozytywna ocena nie oznacza, że wprowadzenie JPK pomoże w pracy księgowym. Wręcze przeciwnie, aż 57% księgowych przebadanych przez inFakt uważa, że żadne ze z wielu zmian wprowadzonych lub planowanych na 2018 r. nie ułatwi im pracy.
Księgowi uznali, że najwięcej nowych obowiązków dojdzie im w wyniku wdrożenia JPK (59%), Split Payment (43%) oraz STIR (9%).
Źródło: inFakt.pl

7. 58% firm deklaruje, że nie będzie musiało rozmawiać z księgowymi f2f w najbliższej przyszłości

Jaka będzie przyszłość księgowych? Wiele wskazuje na to, że na znaczeniu będzie zyskiwała komunikacja online za pomocą wideorozmów, wiadomości tekstowych i emaila.
Według badania przeprowadzonego przez Xero pt. „State of accounts”, aż 58% firm zadeklarowało, że nie będzie musiało rozmawiać z księgowymi face to face w ciągu najbliższej przyszłości.
Wygląda na to, że przedsiębiorcy coraz bardziej doceniają usługi księgowe, w których cała komunikacja odbywa się przez platformę księgowości online, aplikację mobilną i za pomocą emaila.
Źródło: xero.com

8. 83% przedsiębiorców wymaga od księgowych więcej niż 5 lat temu

Co prawda klienci w mniejszym stopniu potrzebują fizycznej obecności księgowego w biurze, ale wymagają od księgowych coraz więcej. Dotyczy to porad i udziału w życiu biznesu.
Z raportu Sage “Practice of now” wynika, że zdaniem księgowych aż 83% przedsiębiorców wymaga od nich więcej niż 5 lat temu. 42% badanych księgowych zauważyło, że wymagane od nich są porady biznesowe, 49% widzi potrzebę automatyzacji powtarzalnych czynności, zaś 66% z chęcią zainwestowałoby w technologię AI, żeby przyspieszyć swoją pracę.
Źródło: sage.com

9. Mniej niż 20% faktur w Polsce to faktury elektroniczne

Rozwój księgowości online i automatyzacja zadań nie są możliwe bez powszechnego obiegu dokumentów w formie elektronicznej.
W Polsce mamy pod tym względem wiele do nadrobienia, gdyż według raportu Billentis 2018 mniej niż 20% faktur wystawianych w Polsce to faktury elektroniczne, zarówno w B2B, jak i B2C.
W Europie pod tym względem prym wiodą państwa skandynawskie oraz Estonia, gdzie udział faktur elektronicznych przekracza 40%.
Źródło: billentis.com

10. 72% samozatrudnionych w UK samodzielnie prowadzi księgowość

Kolejne ciekawe badanie przeprowadzone przez SJD Accountancy wykazało, że aż 72% samozatrudnionych w Wlk. Brytanii samodzielnie rozlicza podatki. Wśród tych, którzy korzystają z pomocy księgowych 18% wybrało usługi biur rachunkowych, 7% zatrudnia księgowego, zaś 3% szuka pomocy u przyjaciół i rodziny.
Co ciekawe, brytyjscy przedsiębiorcy są tym faktem dość silnie zestresowani. 25% wskazało, że stresuje ich możliwość popełnienia błędu, 15% narzekało na czas, który zajmuje im księgowanie, zaś 13% wskazało, że stresuje ich złożoność tego procesu.
Źródło: arbitrue.com

11. Polscy przedsiębiorcy poświęcają 260 godz. rocznie na podatki

Z rankingu „Doing Business” Banku Światowego wynika, że polscy przedsiębiorcy nie mają łatwo, jeśli chodzi o podatki, co zapewne wpływa na niewielki odsetek osób księgujących się samodzielnie. Na pocieszenie, liczba godzin poświęconych w Polsce na podatki spada, gdyż w 2005 r. było to aż 420 godz. rocznie.
Wśród europejskich krajów wyprzedzają nas m.in. Białoruś (184 godziny), Rumunia (163 godziny), czy Litwa (109 godzin). Najmniej czasu na podatki tracą przedsiębiorcy w Emiratach Arabskich (12 godz), Bahrajnie (29 godz.) i Katarze (41 godz.).
Źródło: worldbank.org

12. 80% firm ręcznie wprowadza dane księgowe

Ilość czasu poświęcanego na podatki ma związek nie tylko z prawem podatkowym, ale także z faktem, że większość firm ręcznie wprowadza dane księgowe. Według analizy Forrester Consulting, tak robi 80% firm mających co najmniej 500 pracowników.
Jednocześnie 27,5% firm zauważa, że ręczne wprowadzenie danych jest najczęstszą przyczyną błędów księgowych.
Źródła: tnooz.com, accountingweb.com

13. W Polsce jest co najmniej 350 tys. księgowych

Według raportu „Autoportret Księgowych 2017” przygotowanego przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, w naszym kraju pracuje przynajmniej 350 tys. księgowych oraz funkcjonuje 40 tys. biur rachunkowych. 70 tys. księgowych posiada obecnie certyfikat uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Źródło: skwp.pl

14. 70,3% księgowych uważa swój zawód za prestiżowy

Z przywołanego badania SKwP wynika, że księgowi bardzo cenią swój zawód. Aż 70,3% z nich uważa zawód księgowego za prestiżowy, a 77,6% wyraża satysfakcję z wykonywanego zawodu.
Według księgowych, przedsiębiorcy określają ich jako „zaufanych doradców” (44.9%), „strażników finansów” (44.7%) lub „wysokiej klasy specjalistów” (42%). Natomiast 29,7% księgowych uważa, że właściciele firm określają ich „generatorami dodatkowych kosztów”.
Według księgowych najważniejsze cechy charakteru w ich pracy to skrupulatność (74.3%), uczciwość (62,2%) i pracowitość (49,1%).
Źródło: skwp.pl

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu