Czy darowiznę na rzecz najbliższej rodziny trzeba ujawniać w PIT? Kiedy musimy zapłacić podatek?

Darowizna otrzymana od najbliższej rodziny lub darowana rodzinie jest zwolniona z podatku. Trzeba jednak pamiętać o kilku wymogach formalnych. Ich niedopełnienie może skutkować koniecznością zwrotu podatku za darowizny dla rodziny z ostatnich 5 lat.

Kto według prawa jest najbliższą rodziną?

Ustawa o podatku od spadków i darowizn wyodrębnia 3 grupy pokrewieństwa. Co do zasady każda z nich posiada własny limit kwoty wolnej od podatku dla części darowizn.

Całkowicie wolna od podatku jest tylko darowizna otrzymana od członków rodziny z tzw. grupy zero (wyodrębnionej z pierwszej grupy).

Należą do niej: małżonek, zstępni (np. syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie), pasierb, rodzeństwo, ojczym oraz macocha.

Czy darowiznę w rodzinie należy zgłaszać?

Istnieją 2 rodzaje darowizn zwolnionych z opodatkowania. Pierwszą z nich stanowią te, których nie trzeba ujawniać, a ich wartość nie przekracza 9 637 zł.

Jeśli jednak suma wartości darowanych środków pieniężnych lub rzeczy w ciągu 5 lat kalendarzowych przekracza tę kwotę, mówimy o drugiej grupie i należy już ujawnić (zgłosić) darowiznę, choć wciąż nie zapłacimy od niej podatku.

Przeczytaj również: Ulga na dziecko

Zgłoszenie konieczne, choć podatku nie trzeba płacić

Problem może pojawić się, jeśli nie dopilnujemy formalności. Jeżeli np. rodzice podarują mieszkanie dziecku, które idzie na studia i obie strony nie zgłoszą tego faktu w ciągu 6 miesięcy, to opodatkowaniu podlegają wszystkie darowizny na rzecz obu stron z ostatnich 5 lat.

Podobnie jeśli dorosłe dziecko podaruje rodzicom samochód o wartości przekraczającej 9 637 zł i rodzic tego nie zgłosi, również wtedy opodatkowaniu podlegają wszystkie darowizny do 5 lat wstecz powyżej wartości 9 637 zł. Zatem choć to tylko zgłoszenie, warto go dokonać.

Jak zgłosić darowiznę?

Zgłoszenia darowizny dokonujemy na podstawie druku SD-Z2. Można to zrobić przez internet na specjalnej stronie Ministerstwa Finansów. Poniżej prezentujemy instrukcję zgłoszenia darowizny:

Przeczytaj również: Karta Dużej Rodziny

Przewodnik po ulgach – darmowy eBook inFaktu

W związku z rozliczeniem PIT stworzyliśmy eBooka, który w prosty sposób tłumaczy wszystkie ulgi oraz jak je zastosować. Znajdziesz w nim wiele porad i odpowiedzi: