Od ilu dzieci przysługuje Karta Dużej Rodziny? Jak złożyć wniosek o KDR?
Czym jest karta dużej rodziny? Jakie uprawnienia daje osobie, która ją posiada? Jaki jest związek karty dużej rodziny ze zwrotem z zeznania rocznego? Po dokładne wyjaśnienia zapraszam do wpisu.
- Karta Dużej Rodziny wydawana jest na wniosek rodziny, w której jest co najmniej 3 dzieci.
- Jeśli podatnik w PIT zaznaczy, że ma KDR to uzyska zwrot w terminie 30 dni od dnia złożenia PIT.
- Na stronie MPiPS można znaleźć partnerów Karty Dużej Rodziny.
Karta Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+, niezależnie od dochodu rodziny. Przywileje są zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Posiadacze KDR mają możliwość tańszego korzystania z oferty podmiotów m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej.
Od 1 stycznia 2018 r. Karta Dużej Rodziny jest dostępna w dwóch formach:
- tradycyjnej (tj. plastikowej)
- i elektronicznej (tj. na urządzeniach mobilnych).
Jak uzyskać KDR?
Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania. Wniosek można również złożyć elektronicznie, za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia. Dokumenty potrzebne do uzyskania karty opisane są na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.
Ile kosztuje Karta Dużej Rodziny?
Wydanie Karty Dużej Rodziny jest bezpłatne, chyba że posiadasz już jedną formę karty a składasz wniosek o dodatkową formę, wtedy należy ponieść opłatę 9,21 zł. Duplikat Karty Dużej Rodziny wydawany w przypadku zgubienia, bądź kradzieży karty kosztuje 9,40 zł.
Przywilej w PIT
Karta Dużej Rodziny wydawana jest na wniosek rodziny 3+. Podatnik, który w zeznaniu rocznym złożonym elektronicznie zaznaczy, że taką kartę ma – dostanie zwrot nadpłaconego podatku w terminie 30 dni od dnia złożenia zeznania rocznego. Jak wskazuje Ministerstwo Finansów, system automatycznie wskaże tych podatników i będą oni obsługiwani preferencyjnie.
Opcja zaznaczenie, że podatnik posiada KDR jest dostępna na formularzach:
- PIT-28/PIT-28S,
- PIT-37,
- PIT-36/PIT-36S,
- PIT-36L/PIT-36LS.
Przetestuj inFakt za darmo.
Wystaw fakturę, dodaj koszt, opłać podatek wprost z inFaktu przez stronę www lub aplikację na smartfon.
Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów. A gdy Twoje potrzeby wzrosną – inFakt zapewni Ci osobistą księgową lub księgowego.
Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.
Podziel się nim ze znajomymi