Nadchodzą podwyżki ZUS-u przedsiębiorcy

Osoby, które prowadzą firmy od dłuższego czasu pewnie do tego przywykły, ale pozostałych przedsiębiorców musimy zmartwić. Koniec starego i początek nowego roku oznacza zwykle podwyżki ZUS-u przedsiębiorcy. O ile?

Jak na razie konkretna kwota podwyżek ZUS-u na 2013 r. jest pewna w przypadku składek społecznych przy „małym ZUS-ie”. Natomiast podwyżka „dużego ZUS-u” i składek zdrowotnych jeszcze nie jest przesądzona, ale doświadczenie i plany rządzących nie pozostawiają złudzeń.

O ile wzrośnie „duży ZUS”?

Składki społeczne w „dużym ZUS-ie” ustala się biorąc za podstawę 60% przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, które podaje na koniec roku Minister Finansów. Zgodnie z zapisami w projekcie ustawy budżetowej na 2013 r., wynagrodzenie to wyniesie 3713 zł. Składki więc wyliczać będziemy od kwoty 2227,80 zł, co oznacza wzrost podstawy dokładnie o 112,20 zł w porównaniu ze stanem obecnym.

W praktyce oznacza to, że składki społeczne „dużego ZUS-u” wynosić będą w 2013 r. ogółem 765,25 zł zamiast 726,71 zł, czyli wzrosną o 38,54 zł miesięcznie.

Oczywiście, słowo „projekt” słusznie sugeruje, że ustawa budżetowa nie została jeszcze „zaklepana”. A zatem przytoczone wartości mogą się zmienić, natomiast nie ulega wątpliwości, że „duży ZUS” będzie większy. Miejmy tylko nadzieję, że rządzący nie szykują nam delikatnego zwiększenia zrzutki na rencistów, czy podobnej niespodzianki…

O ile wzrośnie „mały ZUS”?

Tę sprawę już poruszaliśmy przy okazji wzrostu płacy minimalnej, gdyż to właśnie z nią związana jest kwota „małego ZUS-u”. Podwyżka z 1500 zł do 1600 zł oznacza, że rocznie, z portfela początkującego przedsiębiorcy ubędzie o 114,72 zł lub o 105,96 zł więcej, w zależności od tego, czy opłaca ubezpieczenie chorobowe. Innymi słowy, składki wzrosną o ok. 10 zł miesięcznie.

O ile wzrosną składki zdrowotne?

Jak na razie nie możemy podać o ile wzrosną składki zdrowotne, ponieważ są one uzależnione od kwoty, która nie została jeszcze określona. Składki zdrowotne oblicza się bowiem biorąc za podstawę 75% przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale minionego roku, ogłaszanego przez GUS. W 2012 r. stosowana kwota to 2828,31 zł, ponieważ wspomniane wynagrodzenie w IV kwartale 2011 r. wyniosło 3771,08 zł.

Jeśli wspomniana kwota wynagrodzenia wzrośnie (co jest wielce prawdopodobne), to i kwota składek zdrowotnych stanie się odpowiednio większa. Obecnie wynosi 254,55 zł.