Najważniejsze zmiany w VAT 2014 [inFakt TV]

O zmianach w VAT 2014 pisaliśmy na blogu inFaktu już sporo, ale na pewno warto zebrać i przypomnieć sobie najważniejsze kwestie. Wszystko przez to, że są to jedne z największych zmian od czasu wprowadzenia VAT-u w Polsce. Zmiany mogą wydawać się problematyczne, ale rzecz jasna takie nie są – jeśli tylko dobrze je poznać. W tym pomoże na pewno odcinek inFakt TV!


Przed Wami krótkie i zwięzłe porady związane ze zmianami w VAT. Dzięki nim nowości w rozliczeniach na pewno okażą się znacznie prostsze. Film pokazuje oczywiście pewne podstawy – po szczegóły zapraszamy do tekstu poniżej.

Obowiązek podatkowy, czyli kiedy rozliczyć VAT od sprzedaży w 2014 r.

Pierwsza kwestia, o której mówimy dzisiaj w inFakt TV dotyczy jednej z podstawowych powinności VAT-owców, czyli obowiązku podatkowego. Obowiązek ten nakazuje przedsiębiorcy – czynnemu VAT-owcowi – rozliczyć VAT od sprzedaży w danym okresie. Przykładowo, gdy obowiązek podatkowy występuje 28 marca, to VAT trzeba rozliczyć w deklaracji za marzec lub za I kwartał.

Do końca 2013 r. obowiązek podatkowy VAT występował w dacie wystawienia faktury. Ta zasada jednak uległa zmianie. Od początku 2014 r. według ogólnej zasady VAT od sprzedaży trzeba rozliczyć w dacie:

 • wykonania usługi lub dostarczenia towaru,
 • otrzymania zapłaty – o ile miało to miejsce przed wykonaniem usługi lub dostarczeniem towaru.

Oczywiście, od tej zasady są także wyjątki, z których najpopularniejsze dotyczą m.in. mediów (np. prąd, gaz, Internet, telefon), a także najmu, dzierżawy, ochrony, stałej obsługi prawnej i biurowej. VAT z faktur za te usługi rozlicza się według daty wystawienia.

Kiedy wystawić fakturę w 2014 r.

Z nowym terminem obowiązku podatkowego wiąże się też nowy termin wystawiania faktur. Obecnie, na fakturowanie jest znacznie więcej czasu. Do końca 2013 r. fakturę należało wystawić do 7 dni od wykonania usługi lub dostarczenia towaru. Natomiast od początku 2014 r. fakturę należy wystawić:

 • do 15 dnia od końca miesiąca, w którym wykonano usługę, dostarczono towar, ew. otrzymano zapłatę – o ile miało to miejsce przed sprzedażą,
 • do 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym wykonano usługę, dostarczono towar, ew. otrzymano zapłatę – o ile miało to miejsce przed sprzedażą – w przypadku faktur wystawianych na żądanie.

Ta druga sytuacja dotyczy m.in. faktur wystawianych do paragonu, a także faktur wystawianych przez firmy zwolnione z VAT.

Kiedy odliczyć VAT w 2014 r.

Odliczanie VAT – oto podstawowa korzyść z bycia VAT-owcem. Oczywiście, pod warunkiem, że właściciel firmy nie tylko wie co może rozliczyć, ale także kiedy. Z prostej przyczyny – odliczenie wydatku za wcześnie automatycznie oznacza zaległość podatkową. I właśnie dlatego trzeba znać nową zasadę odliczania VAT-u, która działa od 2014 r. i jest powiązana z opisanym powyżej nowym terminem powstawania.

Od początku 2014 r. VAT z faktury można odliczyć za okres, w którym:

  • u sprzedawcy wystąpił obowiązek podatkowy,
  • ALE nie wcześniej niż w terminie otrzymania faktury.

Alternatywnie, odliczenia można dokonać w dwóch kolejnych okresach.

Tutaj trzeba wobec tego wiedzieć kiedy występuje obowiązek podatkowy. Ta kwestia jest wyjaśniona powyżej. Standardowo, jest to data wykonania usługi, dostarczenia towaru (ew. płatności – gdy ma miejsce przed sprzedażą). Nie dotyczy to jednak faktur za tzw. media, które rozlicza się standardowo według daty wystawienia.

Inne zmiany w VAT, które także warto poznać

Powyższe zmiany są najbardziej podstawowe i dotyczą czynności, które zdecydowana większość VAT-owców wykonuje. Oczywiście, na tym nie koniec. Oprócz tego warto jeszcze sprawdzić:

Zmiany w VAT – z kontem inFakt.pl to żaden problem!

Na koniec świetna wiadomość. O ile te zmiany warto poznać samemu, o tyle można znaleźć dosokonałą pomoc w zastosowaniu ich w praktyce. Ta pomoc to rzecz jasna darmowe konto na inFakt.pl.

Bezpłatne konto na inFakcie warto założyć przynajmniej z 3 powodów:

 1. Można dzwonić lub e-mailować do księgowych – z przyjemnością pomogą poradzić sobie z każdym problemem podatkowym, czy księgowym!
 2. Można testować księgowość online – rozliczenia VAT w inFakcie dokonują się automatycznie, a obsługa jest niezwykle prosta!
 3. Można korzystać z newslettera inFaktu – to doskonałe źródło wiedzy, porad i wskazówek dla polskich przedsiębiorców.

Najlepiej po prostu przewinąć stronę poniżej, podać e-mail i hasło i cieszyć się darmowym kontem na inFakcie.