Od 1 stycznia 2021 wejdą w życie zmiany w ryczałcie, które mają uatrakcyjnić tę formę opodatkowania oraz poszerzyć grono przedsiębiorców, którzy będą mogli z niej skorzystać. Co się dokładnie zmieni?

Czym jest ryczałt?

Ryczałt to forma opodatkowania, w której wysokość ponoszonych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej nie ma znaczenia. Podatnik wykorzystujący tę metodę rozliczeń opłaca podatek według konkretnej stawki % od całkowitego przychodu, bez odliczeń. Przychód jedynie może być pomniejszany na bieżąco o zapłacone składki ZUS.

Kto może z niego skorzystać?

Z rozliczenia w formie ryczałtu mogą korzystać osoby, które rozpoczynają działalność gospodarczą lub przedsiębiorcy, o ile w roku poprzednim nie przekroczyli kryterium przychodowego, które zmieni się od 1 stycznia. Z korzystania z ryczałtu są wyłączone niektóre formy działalności gospodarczej, ale ten katalog wykluczeń także niedługo ulegnie zmianie.

Najważniejsze zmiany od 1 stycznia

  • Najważniejszą zmianą jest zwiększenie limitu przychodowego. Zostanie on podwyższony aż 8 krotnie – z 250 tys euro do 2 mln euro.
  • Od 1 stycznia zostanie także zlikwidowany załącznika nr 2 do ustawy o ryczałcie, który określa rodzaje działalności gospodarczej wyłączone z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zmianie ma również ulec definicja wolnych zawodów np. o księgowych.
  • Ostatnią istotną zmianą jest obniżenia niektórych stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 20% na 17%. Dotyczy to m.in. wolnych zawodów. Natomiast dla niektórych usług stawki mają być obniżone z 17% na 15%.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

Przedsiębiorca i specjalista ds. komunikacji. W inFakcie odpowiada za zarządzanie tworzeniem treści przydatnych dla innych przedsiębiorców.