Rozliczenie ze zmarłą żoną lub mężem, działalność nierejestrowana – zmiany w PIT od 2018
W zeznaniu podatkowym za rok 2018 wprowadzone zostały zmiany w rozliczeniach PIT na zasadach ogólnych. Zmiany te zostaną pokrótce przedstawione poniżej.
Rozliczenie w sposób przewidziany dla wdów i wdowców
Możliwe jest rozliczenie wspólnie z małżonkiem, w sytuacji, gdy związek małżeński został zawarty przed rozpoczęciem danego roku podatkowego, a jeden z małżonków zmarł w trakcie tego roku podatkowego. Dopuszczalne jest również wspólne rozliczenie, jeśli jeden z małżonków zmarł po upływie danego roku podatkowego ale przed terminem złożenia zeznania podatkowego.
Jeden z małżonków składa wówczas deklarację PIT-37 lub PIT-36/PIT-36S zaznaczając na niej w polu nr 6 Wybór sposobu opodatkowania, opodatkowanie w sposób przewidziany dla wdów i wdowców (kwadrat nr 3).
Rozliczenie roczne PIT i załączniki w 2019 roku
Wspólne rozliczenie małżonków
Rozliczenie wspólnie z małżonkiem jest to jedna z najprostszych metod na to, aby zapłacić niższy podatek. Metoda ta polega na obliczeniu podatku poprzez ustalenie sumy dochodów małżonków, którą następnie dzieli się na dwa. Dzięki czemu każdy z małżonków zostanie równomiernie opodatkowany, a tym samym nie trafi do drugiej skali podatkowej.
Z rozliczenia wspólnego mogą skorzystać małżonkowie, którzy:
- przez cały rok podatkowy pozostają w związku małżeńskim (rozwód, a także zawarcie związku małżeńskiego w trakcie roku wyklucza możliwość wspólnego rozliczenia),
- przez cały rok między małżonkami istniała wspólność majątkowa,
- żaden z małżonków nie rozlicza się na PIT-36L/PIT-36LS oraz na PIT-28/PIT-28S (wyjątkiem jest opodatkowanie przychodów z najmu, dzierżawy, itp.),
- przez cały rok podatkowy małżonkowie pozostali polskimi rezydentami podatkowymi,
- dokonają rozliczenia w ustawowym terminie do 30 kwietnia. Od 2018 roku ze wspólnego rozliczenia mogą skorzystać małżonkowie, którzy złożą wniosek po terminie lub składana będzie korekta wcześniej złożonych deklaracji.
Twój e-PIT – czyli PIT-y uzupełniane przez urząd
Działalność nierejestrowana na PIT-36/PIT-36S
Podatnicy, u których miesięczne przychody w roku 2018 nie przekroczyły kwoty 1 050 zł mają prawo do wykonywania tzw. działalność bez rejestracji.
Działalność nierejestrowaną ujmujemy w rozliczeniu rocznym na deklaracji PIT-36/PIT-36S w pozycji Inne źródła.
W jakim terminie możliwa jest zmiana formy opodatkowania działalności w 2019 roku?
Rozliczenie roczne PIT-36/PIT-36S i PIT-36L/PIT-36LS w aplikacji inFakt
W aplikacji inFakt w dniu dzisiejszym został wprowadzony kreator PIT. Przedsiębiorca będzie mógł przygotować deklarację PIT-36/PIT-36S oraz PIT-36L/PIT-36LS, a także wysłać ją bezpośrednio z aplikacji do urzędu skarbowego.
Kreator dostępny jest w zakładce Księgowość -> Podatek dochodowy -> PIT roczny.
Podziel się nim ze znajomymi