Twój e-PIT to nowe rozwiązanie Ministerstwa Finansów służące przygotowaniu rocznego rozliczenia… bez udziału podatnika. Które PIT-y będą uzupełniane przez urząd w 2019 r.? Czy podatnik będzie musiał zeznanie potwierdzić? Po wyjaśnienia – zapraszam do wpisu.

Usługa Twój e-PIT

Jest to nowe rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Finansów. Można z niego korzystać od rozliczenia za 2018r, choć jeszcze nie w każdym przypadku US wyręczy nas we wszystkim.

Usługa e-PIT zakłada brak obowiązku sporządzania samodzielnie dwóch rodzajów deklaracji rocznej PIT przez podatników oraz łatwiejszy sposób rozliczania ulg.

W 2019 r. KAS przygotuje rozliczenia za 2018 r. PIT-37 i PIT-38. 

Jak wskazuje resort – podatnicy nie będą musieli dostarczać do US dokumentów potwierdzających prawo do skorzystania z odliczenia lub ulg, np. ulgi na dzieci, ponieważ te dane zostaną automatycznie pobrane z systemów informacyjnych KAS oraz z rejestrów instytucji zewnętrznych.

Gdzie będzie dostępny e-PIT?

Przygotowany PIT będzie dostępny od 15 lutego na Portalu Podatkowym. Aby go zobaczyć, trzeba się uwierzytelnić (potwierdzić swoje dane) bezpłatnym Profilem Zaufanym (założysz klikając w link). Można posłużyć się również kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub danymi autoryzacyjnymi (dane identyfikacyjne podatnika i kwota przychodów z poszczególnych pozycji informacji od płatników: PIT-11, PIT-8C, PIT-40A).

Twój e-PIT

Na podstawie, jakich danych zostanie przygotowany e-PIT?

KAS przygotuje zeznanie roczne na podstawie informacji:

  • od płatników,
  • ze złożonych za rok ubiegły zeznań podatkowych w zakresie wskazanych odliczeń i ulg (np. ulga na dzieci).

Kiedy zostanie przygotowany e-PIT?

Podatnicy będą mogli zobaczyć swój e-PIT od 15 lutego do 30 kwietnia (do terminu na złożenie zeznania rocznego).

Co mogę zrobić z e-PIT?

Deklarację PIT przygotowaną przez KAS podatnik:

  • może zweryfikować i zaakceptować bez zmian,
  • może poprawić (np. zmienić OPP, której chce przekazać 1% podatku należnego),
  • może uzupełnić o dane, których nie posiada KAS (np. odliczenia: IKZE, ulgi na kredyt, ulgi na internet),
  • musi uzupełnić w przypadku PIT-38, PIT-36, PIT-36L o dane, których nie posiada KAS (np. o uzyskanych przez podatnika przychodach z tytułu prowadzonej działalności),
  • może odrzucić i rozliczyć się samodzielnie.

Jeżeli podatnik nie zrobi nic, PIT przygotowany przez urząd zostanie uznany za zaakceptowany z końcem okresu rozliczeniowego.

Najlepiej obrazuje to infografika ze strony MF, którą zamieszczam poniżej.

Czy w latach kolejnych będą przygotowywane kolejne PIT-y?

Tak. W 2020 r. do zeznań wypełnianych w pełni przez urząd dołączą PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28. Informacje, na podstawie których będą wypełniane zeznania zostaną rozszerzone o dane m.in. z rejestrów ZUS (dane dotyczące przychodu, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne) czy PESEL (dane dotyczące ulgi na dzieci).

Broszura Ministerstwa Finansów

Aktualizacja artykułu

Już wielu podatników skorzystało z rozwiązanie ministerstwa. Należy pamiętać, że system jest nowy i 'uczy się’ jeszcze poprawnego rozliczania i zaczytywania danych – podobnie jak miało i ma to miejsce w przypadku JPK_VAT.

Pojawiły się już doniesienia o tym, że nowe rozwiązanie czasem zaczytuje błędne dane. Zatem rada od nas – jeśli wyślesz swój PIT w ten sposób to po wysłaniu sprawdź, czy dane na pewno są poprawne. Jeśli wkradł się jakiś błąd to pamiętaj, że swoje zeznanie możesz skorygować.

Chcesz prowadzić księgowość w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo.
  • Wystaw fakturę, dodaj koszt, opłać podatek wprost z inFaktu przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów.
  • A gdy Twoje potrzeby wzrosną – w inFakcie znajdziesz osobistą księgową lub księgowego online.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.