Jakie zmiany w podatku dochodowym w 2015 r.?


2 stycznia 2015 3 min. czytania

Nowości jakie w 2015 r. pojawią się w przepisach nie mogły ominąć podatku dochodowego. Nie jest ich jednak dużo więc przedsiębiorcy nie powinni obawiać się rewolucji. Na jakie zmiany trzeba zwrócić większą uwagę? Oto takie, o których warto wiedzieć.

Ryczałt na wykorzystanie samochodu do celów prywatnych pracownika

Od 1 stycznia 2015 r. wykorzystanie przez pracownika samochodu służbowego do celów prywatnych będzie możliwe do rozliczenia ryczałtem. Zamiast obliczać przychód z tego tytułu dla osoby zatrudnionej, przedsiębiorcy doliczają do podstawy opodatkowania stałą kwotę. Jest ona zależna od pojemności silnika pojazdu.

Wartość takiego nieodpłatnego świadczenia wynosi:

  • 250 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3,
  • 400 zł miesięcznie – w przypadku aut o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.

Jeżeli pracownik wykorzystuje pojazd prywatnie tylko przez część miesiąca to wysokość opłaty ustala się za każdy dzień w wysokości 1/30 wskazanych kwot (zależnie od pojemności silnika).

Przytoczone zasady obowiązują wyłącznie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Jakie zmiany w podatku dochodowym w 2015 r._

Wyższa ulga na trzecie i kolejne dziecko

W listopadzie prezydent podpisał ustawę podwyższającą ulgę podatkową na trzecie i czwarte dziecko. W myśl nowych przepisów ulga na trzecie dziecko wyniesie 2000,04 zł, a na czwarte i następne 2700 zł. Jeszcze niedawno było to odpowiednio 1668,12 zł oraz 2224,08 zł.

Na wyższe świadczenia nie mogą liczyć osoby, które posiadają mniejsza liczbę potomstwa. Z wyższej ulgi można skorzystać już w rozliczeniu za 2014 r. A co w przypadku, gdy dziecko urodziło się właśnie w 2014 r.? Otóż ulga również przysługuje, tyle że nie zawsze w pełnej wysokości. Rodzic może ją odliczyć od miesiąca urodzenia dziecka.

Ale to nie wszystkie nowości jakie wprowadza wspomniana ustawa. Więcej informacji w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Kasa fiskalna – łatwiejsze rozliczanie zaliczek

Jeszcze do końca 2014 r. zaliczka i kasa fiskalna, to nie było najszczęśliwsze połączenie z punktu widzenia przedsiębiorców. Wymagało bowiem dopilnowania pewnych kwestii księgowych.

Jako, że zaliczki nie były traktowane jako przychód z działalności, powodowało to konieczność prowadzenia dodatkowej dokumentacji, które je wyodrębniały (przy rejestrowaniu na kasie). Przedsiębiorca nie mógł także zapomnieć o zarejestrowaniu właściwej różnicy na kasie przy drukowaniu raportu kasowego.

Aktualnie cały proces może być zdecydowanie mniej skomplikowany. Wszystko dzięki wprowadzeniu dodatkowego momentu powstania przychodu dla zaliczek rejestrowanych za pomocą kasy fiskalnej. Od początku 2015 r. taka przedpłata traktowana jest jako przychód z działalności (uznana za sprzedaż). Nie ma konieczności korygowania raportu kasowego, żeby przychód został poprawnie zaksięgowany.

Żeby przedsiębiorca mógł skorzystać z takiego rozwiązania musi o tym zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego. Trzeba to zrobić do 20 stycznia 2015 r. (jeśli kontynuuje się korzystanie z kasy fiskalnej). Właściciele firm, którzy dopiero rozpoczną korzystanie z kasy również zobligowani są do poinformowania urzędu skarbowego o wyborze dodatkowego momentu powstania przychodu. Termin to 20. dzień miesiąca następującego po rozpoczęciu sprzedaży za pomocą urządzenia.

Jeżeli przedsiębiorca nie zdecyduje się na takie rozwiązanie lub nie dopełni wymienionych obowiązków musi rozliczać się na „starych” zasadach.

Chcesz zachować zgodność z prawem w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, także w wersji mobilnej. Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę.
  • Prowadź samodzielnie prostą księgowość online lub poznaj oferty sprawdzonych księgowych.
  • Aplikacja aktualizuje się automatycznie do najświeższych zmian prawnych, a nasi księgowi regularnie uczestniczą w branżowych seminariach i szkoleniach.

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu