Ulga na dziecko – ile wynosi w 2014?

W rozliczeniu dochodów za 2014 r. będzie można skorzystać z wyższej ulgi na dzieci. Ustawę podwyższającą o 20 proc. ulgę podatkową na trzecie i kolejne dziecko podpisał już prezydent. Nowelizacja przepisów wprowadza również możliwość zwrotu niewykorzystanej kwoty ulgi osobom, które mniej zarabiają i nie płacą dostatecznie wysokich podatków.

Nowa ulga na dzieci – wyższa i pełna

Zwiększenie ulgi to dobra wiadomość dla opodatkowanych na zasadach ogólnych, którzy mają troje i więcej dzieci.

Aktualnie możliwe jest roczne odliczenie 1112,04 zł na jednego potomka, 1112,04 zł na drugiego, 1668,12 zł na trzeciego oraz 2224,08 zł na czwartego i kolejnych. Po zmianie przepisów ulga na trzecie dziecko wyniesie 2000,04 zł, zaś na czwarte i następne 2700 zł. Nie zmieni się wysokość odpisu dla rodzin z mniejszą liczbą potomstwa.

Ustawa wprowadza także opcję uzyskania całkowitego zwrotu odpisu na dziecko, niezależnie od wysokości płaconych podatków. Zyskają na tym wielodzietne rodziny z niskimi dochodami, które nie mają możliwości odliczenia pełnej ulgi. Aktualnie jeżeli rodzice nie odprowadzają dostatecznie dużego podatku, by dokonać odpisu w całości, to część ulgi po prostu przepada.

Dodatkowo pojawiły się zapowiedzi, że zwrot podatku w przypadku rodzin wielodzietnych ma się odbywać w ciągu 30 dni, a nie jak to jest obecnie 3 miesięcy.

Wzrośnie ulga na dzieci – kto na tym skorzysta_

Odliczenie już w zeznaniu za 2014 r.

Z omawianych nowości będzie można skorzystać już w rozliczeniu podatkowym za obecny rok. W przypadku dzieci, które urodziły się w 2014 r. ulga również będzie przysługiwała, choć nie zawsze w pełnej wysokości. Będzie można ją odliczać od miesiąca, w którym dziecko się urodziło.

Warto dodać, że odliczenie od podatku przysługuje za każdy miesiąc wykonywania władzy rodzicielskiej, pełnienia funkcji opiekuna prawnego albo sprawowania opieki nad dzieckiem. Więcej szczegółów dotyczących warunków uzyskania ulgi w jednym z wcześniejszych wpisów na naszym blogu.

Masz pytania związane z prowadzeniem firmy? Załóż konto w inFakt

  • Dzwoń lub pisz do księgowych – kiedy tylko potrzebujesz
  • Otrzymuje regularnie przydatny newsletter
  • Testuj fakturowanie i księgowość online

Załóż konto!