PIT – do kiedy trzeba złożyć? Czy trzeba składać zeznanie, jeśli dochód był niższy niż kwota wolna od podatku?

Jest jeszcze sporo czasu na złożenie rocznego zeznania podatkowego. Ostateczny termin na dopełnienie tego obowiązku mija bowiem 30 kwietnia. Warto ten okres odpowiednio wykorzystać. Choćby poprzez poszerzenie swojej wiedzy w temacie rozliczeń PIT.

Złożenie zeznania rocznego – wszystko co potrzebujecie wiedzieć

1. Istotny wybór odpowiedniego formularza

To jaki dokładnie formularz składa przedsiębiorca zależy od formy opodatkowania jego działalności. Kiedy wybierze zasady ogólne musi złożyć druk PIT-36. Z kolei jeśli opodatkowany jest liniowo, to sporządza PIT-36L.

Co istotne PIT-36 składa się również w kilku innych przypadkach. Chodzi tu o uzyskanie przychodów m.in. z najmu, dzierżawy, czy ze źródeł zagranicznych.

2. PIT można złożyć na różne sposoby

Każda osoba zobligowana do złożenia rocznego zeznania podatkowego może zrobić to na kilka różnych sposobów:

 • osobiście wybierając się do urzędu skarbowego,
 • korzystając z tzw. PITomatu,
 • drogą internetową,
 • za pośrednictwem pełnomocnika,
 • wysyłając listem poleconym,
 • korzystając z usług firmy kurierskiej.

Wybór konkretnego sposobu dostarczenia zeznania podatkowego zależy od decyzji podatnika.

3. Druk zeznania musi być aktualny

To bardzo istotna kwestia, o której podatnicy często zapominają. Jak zaznaczają obowiązujące regulacje, zeznanie musi być złożone na aktualnych formularzach. A te zmieniają się prawie co roku (np. dochodzą dodatkowe pola).

Na baczności należy mieć się również w przypadku korzystania z aplikacji internetowych. Wyszukane w zasobach sieci programy nie zawsze są bowiem aktualne. Warto więc zadbać o ściągnięcie najnowszej wersji oprogramowania.

4. Skorzystanie z ulgi wymaga odpowiedniego załącznika

Roczne zeznania podatkowe daje możliwość rozliczenia ulg podatkowych. Taka opcja dostępna jest jednak wyłącznie rozliczającym się na zasadach ogólnych („liniówka” na to nie pozwala).

Wśród głównych ulg można wymienić przede wszystkim:

 • internetową,
 • na dzieci (ostatnio dotknęły jej pewne zmiany – więcej w tym artykule),
 • rehabilitacyjną,
 • z tytułu pracy za granicą.

Jeśli podatnik zdecyduje się na rozliczenie w PIT jakiejś ulgi musi dołączyć do zeznania załącznik PIT/O. Nie wolno przy tym zapomnieć o odpowiednim udokumentowaniu ulgi. Poza PIT/O do zeznania nie trzeba jednak dołączać dodatkowych elementów. Przepisy wymagają tylko ich przechowywania na wypadek kontroli.

5. Zarobek poniżej kwoty wolnej od podatku? PIT i tak konieczny

Jeśli zarobek podatnika nie przekroczył w danym roku kwoty wolnej od podatku (3091 zł) to złożenie PIT i tak jest konieczne. Roczne zeznania podatkowe jest bowiem wymagane w przypadku uzyskania jakiegokolwiek przychodu. Tylko jego zupełny brak sprawia, że nie trzeba składać PIT.

6. Czasem niezbędne dwa zeznania

Przedsiębiorcy opodatkowaniu liniowo, którzy jednocześnie pracują na etacie zobligowani są do złożenia zeznania podatkowego na dwóch różnych drukach:

 • PIT-36L – dla działalności, oraz
 • PIT-37 – dla dochodów z etatu.

Osoby prowadzące firmę opodatkowaną na zasadach ogólnych i zatrudnione na umowę o pracę, składają jedno zeznanie. Jest nim oczywiście PIT-36, który daje również możliwość rozliczenia wspólnie z małżonkiem.

7. Darowizna zmniejsza podatek do zapłaty

Na zmniejszenie podatku dochodowego wynikającego z PIT pozwala przekazanie darowizny. Ale nie każdej. Takie prawo daje jedynie przekazanie darowizny:

 • organizacji pożytku publicznego oraz innej organizacji działającej w Polsce lub w UE (na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego lub tożsamych przepisów innego państwa Wspólnoty),
 • organizacji religijnej,
 • na rzecz krwiodawstwa.

Przygotuj się do bezbłędnego rozliczenia za rok

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.