Ile czasu należy opłacać składki chorobowe, żeby otrzymać wysoki zasiłek macierzyński? Zmiana przepisów od 2015

Obowiązujące do tej pory prawo zezwalało na uzyskanie bardzo wysokiego zasiłku kobietom, które założyły działalność gospodarczą na minimum miesiąc przed przewidywaną datą porodu. Jednak już niedługo nastąpią w tym temacie spore zmiany.

Czym jest zasiłek macierzyński i komu przysługuje?

Jest to świadczenie pieniężne z tytułu urodzenia lub przyjęcia na wychowanie dziecka. Należy się ono każdej kobiecie, która podlega pod ubezpieczenie chorobowe i urodziła  lub przyjęła na wychowanie dziecko w okresie urlopu wychowawczego lub w okresie ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek ten przysługuje też kobietom prowadzącym działalność gospodarczą, które podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.  

Zasiłek macierzyński przed 2015 r.

Obowiązujące do tej pory prawo zezwalało na uzyskanie bardzo wysokiego zasiłku kobietom, które założyły działalność gospodarczą na minimum miesiąc przed przewidywaną datą porodu. Aby uzyskać zasiłek w wysokości ponad 6600 zł netto miesięcznie, wystarczyło założyć działalność i opłacić przynajmniej jedną pełną składkę społeczną od najwyższej podstawy. Jednak już niedługo ta luka w prawie zniknie.

Zmiany w zasiłku macierzyńskim w 2015 r.

W związku z nowelizacją ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (zwanej ustawą zasiłkową), która została podpisana 7 lipca 2015 r., nastąpi zasadnicza zmiana.

ubezpieczenie społeczne w razie choroby i macierzyństwa

W związku z tym w porównaniu do stanu poprzedniego, jeśli kobieta opłaci tylko jedną składkę, nawet tę najwyższą, otrzyma mniej niż 2 000 zł zasiłku miesięcznie. Aby móc ubiegać się o najwyższy zasiłek, będzie musiała opłacać składki społeczne od najwyższej podstawy przez 12 miesięcy przed porodem.

Od kiedy nowe przepisy?

Nowelizacja ustawy została podpisana przez prezydenta 7 lipca 2015 r. Powyższe zmiany zaczną obowiązywać od 1 listopada tego roku. Jeśli więc kobieta prowadząca działalność gospodarczą urodzi przed tym terminem, zasiłek będzie wyliczany na starych zasadach. 

Nowy zasiłek macierzyński

Podsumowując:

  • nowe przepisy nie pozwolą na jednorazowe podwyższenie podstawy składki w celu uzyskania wysokiego zasiłku,
  • aby uzyskać najwyższy zasiłek macierzyński, należy opłacać składki społeczne od najwyższej podstawy przez okres 12 miesięcy przed porodem.

Będąc mamą chcesz prowadzić firmę w prosty sposób?

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.