Zakładanie firmy w dużej mierze opiera się na przekazaniu do urzędu odpowiednio wypełnionego formularza CEIDG-1. Przyszły przedsiębiorca nie uniknie jednak kontaktu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Sprawdźcie, jakich obowiązków w ZUS należy dopilnować, by móc oficjalnie wystartować z własnym biznesem.

Zakładanie firmy przebiega obecnie bardzo szybko

Z roku na rok polskie przepisy dotyczące zakładania działalności gospodarczej stają się coraz bardziej przyjazne. Wystarczy przypomnieć, że jeszcze kilka lat temu cała procedura rejestracji firmy wymagała wizyty w urzędzie miasta, statystycznym oraz skarbowym, a także w ZUS. W zależności od wielkości miasta i obłożenia danego urzędu, ten proces mógł się ciągnąć nawet kilka tygodni. Nie wspominając o tym, że praktycznie nie istniała możliwość, by formalności dopełnić przez Internet.

Dzisiaj… to zupełnie inna historia. Przyszły przedsiębiorca musi złożyć formularz CEIDG-1 i wybrać się do ZUS. W pewnych przypadkach można cieszyć się z własnej firmy już po kilku godzinach.

7 dni na zgłoszenie do ZUS

No właśnie – ZUS. Wprawdzie podczas składania CEIDG-1 następuje automatyczne zgłoszenie przedsiębiorcy do ZUS – jako płatnika składek – to jednak niezbędne są dodatkowe dokumenty. Osoba zakładająca firmę musi bowiem zgłosić siebie do ubezpieczenia. Wymaga to złożenia odpowiedniego formularza:

  • ZUS ZUA – jeśli działalność gospodarcza jest jedynym tytułem do ubezpieczenia (podlega się wszystkim ubezpieczeniom)
  • ZUS ZZA – gdy przedsiębiorca jednocześnie pracuje na etacie i zarabia przynajmniej minimalne wynagrodzenie (podlega się jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu).

Właściwy formularz składa się do 7 dni od momentu powstania obowiązku ubezpieczenia.

ZUS DRA można złożyć tylko raz

Niezbędne jest także złożenie druku ZUS DRA. To deklaracja zawierająca zbiorcze informacje na temat wszystkich składek. W sytuacji, gdy przedsiębiorca ma zamiar rozliczać i opłacać składki tylko za siebie, przekazuje ZUS DRA wyłącznie za pierwszy pełen miesiąc prowadzenia działalności gospodarczej.

ZUS DRA kiedy złożyć

Na podstawie złożonych druków ZUS sporządza dokumenty rozliczeniowe za kolejne miesiące – pod warunkiem, że nie występują zmiany wysokości składek (na skutek np. choroby).

Chcesz założyć firmę prosty sposób?

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.