Zakładanie firmy w dużej mierze opiera się na przekazaniu do urzędu odpowiednio wypełnionego formularza CEIDG-1. Przyszły przedsiębiorca nie uniknie jednak kontaktu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Sprawdźcie, jakich obowiązków w ZUS należy dopilnować, by móc oficjalnie wystartować z własnym biznesem.

Zakładanie firmy przebiega obecnie bardzo szybko

Z roku na rok polskie przepisy dotyczące zakładania działalności gospodarczej stają się coraz bardziej przyjazne. Wystarczy przypomnieć, że jeszcze kilka lat temu cała procedura rejestracji firmy wymagała wizyty w urzędzie miasta, statystycznym oraz skarbowym, a także w ZUS. W zależności od wielkości miasta i obłożenia danego urzędu, ten proces mógł się ciągnąć nawet kilka tygodni. Nie wspominając o tym, że praktycznie nie istniała możliwość, by formalności dopełnić przez Internet.

Dzisiaj… to zupełnie inna historia. Przyszły przedsiębiorca musi złożyć formularz CEIDG-1 i wybrać się do ZUS. W pewnych przypadkach można cieszyć się z własnej firmy już po kilku godzinach.

Działalności bez licencji 1

7 dni na zgłoszenie do ZUS

No właśnie – ZUS. Wprawdzie podczas składania CEIDG-1 następuje automatyczne zgłoszenie przedsiębiorcy do ZUS – jako płatnika składek – to jednak niezbędne są dodatkowe dokumenty. Osoba zakładająca firmę musi bowiem zgłosić siebie do ubezpieczenia. Wymaga to złożenia odpowiedniego formularza:

  • ZUS ZUA – jeśli działalność gospodarcza jest jedynym tytułem do ubezpieczenia (podlega się wszystkim ubezpieczeniom)
  • ZUS ZZA – gdy przedsiębiorca jednocześnie pracuje na etacie i zarabia przynajmniej minimalne wynagrodzenie (podlega się jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu).

Właściwy formularz składa się do 7 dni od momentu powstania obowiązku ubezpieczenia.

ZUS DRA można złożyć tylko raz

Niezbędne jest także złożenie druku ZUS DRA. To deklaracja zawierająca zbiorcze informacje na temat wszystkich składek. W sytuacji, gdy przedsiębiorca ma zamiar rozliczać i opłacać składki tylko za siebie, przekazuje ZUS DRA wyłącznie za pierwszy pełen miesiąc prowadzenia działalności gospodarczej. Na podstawie złożonych druków ZUS sporządza dokumenty rozliczeniowe za kolejne miesiące – pod warunkiem, że nie występują zmiany wysokości składek (na skutek np. choroby).

A jeśli przedsiębiorca nie ma ochoty na zabawę w formalności? Mamy gotowe rozwiązanie. Wypróbuj i oceń. Jeśli masz pytania dotyczące rejestracji w ZUS, zostaw nam wiadomość pod artykułem.