W czwartek zmieniły się przepisy dotyczące zakładania firmy. Osoba rejestrująca swoją firmę szybciej otrzyma NIP. Wprowadzono także ułatwienia dla przedsiębiorców, którzy planują zatrudnić pracowników.

Mniej papierkowej roboty

Nowelizacja kodeksu pracy oraz kilku innych ustaw ma ułatwić zakładanie własnej firmy. Przedsiębiorca nie musi już powiadamiać Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej o rozpoczęciu działalności gospodarczej. Taki obowiązek mieli właściciele firm, którzy zatrudniali co najmniej jednego pracownika.

Przedsiębiorca zakładający firmę, który od razu chciał kogoś zatrudnić, musiał wypełnić „Kartę zgłoszenia pracodawcy”. Do 30 dni od założenia działalności zawiadamiał na piśmie inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności. Przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniali pracowników, byli zwolnieni z tego obowiązku. Od czwartku sanepid i PIP mają dostęp m.in. do danych zgromadzonych w REGON i ZUS.

Przedsiębiorcy szybciej otrzymają NIP

Kolejnym ułatwieniem jest skrócenie czasu oczekiwania na wydanie Numeru Identyfikacji Podatkowej do 3 dni – do tej pory trwało to 14 dni. Jednak to rozwiązanie dotyczy niewielkiej grupy osób. Tylko ci, którzy nie mają NIP-u, a chcieliby założyć własną działalność gospodarczą, muszą dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego. Warto w tym miejscu przypomnieć, że obowiązek posiadania NIP-u przez osoby fizyczne został zniesiony zaledwie rok temu. Dlatego tylko część przedsiębiorców musi składać wniosek o nadanie NIP-u.

Czy nowe przepisy dużo zmienią?

Ministerstwo Sprawiedliwości deklaruje, że dzięki wprowadzonym zmianom czas potrzebny na założenie firmy będzie o wiele krótszy. Co więcej, nowelizacja kodeksu pracy i innych ustaw ma ograniczyć do minimum formalności, które należy spełnić, aby rozkręcić biznes. MS chwali się, że dzięki zmianom w przepisach zlikwidowano dwie z sześciu procedur obowiązujących przy rejestracji działalności gospodarczej.

Warto pamiętać, że prowadzone w czwartek zmiany dotyczą tylko części przedsiębiorców. Dobrze, że państwo stara się upraszczać procedury związane z zakładaniem firmy. Jednak nowelizację kodeksu pracy trudno nazwać rewolucją, bo wprowadzono tylko kosmetyczne poprawki.

Polska w tyle za krajami Trzeciego Świata

Według raportu „Doing Business” przygotowanego przez Bank Światowy, Polska zajmuje 124 miejsce na świecie pod względem łatwości procedur związanych z zakładaniem firmy. Pod tym względem lepiej od naszego kraju wypadły m.in. Sudan, Liban, Nigeria, Peru oraz Paragwaj. Zmiany wprowadzone w czwartek powinny poprawić nasze miejsce w rankingu.

Chcesz rozkręcić własny biznes, ale skóra cierpnie Ci na samą myśl o formalnościach, które trzeba spełnić? Zapoznają się z ofertą Zakładanie Firmy All Inclusive. Nasze księgowe założą firmę za Ciebie!

Czy zmiany zachęcą Polaków do zakładania firm? Podzielcie się swoimi opiniami!

źródło: TVN24