Wyszukiwarka danych na podstawie NIP – także w aplikacji mobilnej inFaktu


1 października 2014 3 min. czytania

Podanie właściwych danych do faktury to jeden z obowiązków przedsiębiorcy. Błędny NIP, czy adres to powód do wystawienia korekty, z czym mogą wiązać się problemy. I właśnie dlatego wyszukiwarka danych firmowych połączona z GUS to bardzo przydatne rozwiązanie. Działa także w aplikacji mobilnej inFaktu na Androida.

Jak to działa?

Połączenienie inFaktu z bazą przedsiębiorców GUS sprawia, że uzupełnianie danych firmowych do faktury jest dużo szybsze.

W każdej sytuacji, w której trzeba podać dane firmowe aplikacja domyślnie proponuje automatyczne wyszukanie (tę funkcję można wyłączyć suwakiem – wtedy dane wpisuje się ręcznie). A zatem z GUS-u można pobrać dane:

  • własnej działalności,
  • klienta będącego przedsiębiorcą – może to być zarówno spółka, jak i jednoosobowa działalność gospodarcza.

Podajemy NIP, wpisujemy kod z obrazka i dane firmy pojawiają się w formularzu.

Aplikacja mobilna inFakt - wyszukiwarka danych firmowych

Skąd inFakt pobiera te dane?

inFakt pobiera dane przedsiębiorców z GUS-u, a konkretnie z rejestru REGON. Jest to spis pełniący rolę statystyczną, w którym znajdują się wszystkie podmioty prowadzące działalność w Polsce.

REGON zawiera więc zarówno dane jednoosobowych działalności, jak i mniejszych, czy większych spółek, a także rozmaitych instytuacji, np. ZUS-u, urzędów skarbowych, urzędów marszałkowskich, itd. Baza REGON jest dostępna online w formie wygodnej wyszukiwarki, która zwraca podstawowe dane o każdym wpisie. I właśnie z tych danych korzysta aplikacja mobilna inFaktu.

Szybkie i wygodne fakturowanie mobilne

Ta funkcja jest szczególnie wygodna w przypadku fakturowania w smartfonie. Wpisywanie danych firmowych korzystając z klawiatury ekranowej może nie być ani szybkie, ani wygodne. Dzięki automatycznemu uzupełnianiu danych ryzyko błędu w trakcie mobilnego fakturowania jest na pewno znacznie mniejsze. A dzięki temu można zaoszczędzić sporo czasu i kłopotów.

Błąd w danych na fakturze – czym grozi i kiedy trzeba poprawić?

Połączenie aplikacji mobilnej inFaktu z bazą GUS sprawia, że znacznie łatwiej uniknąć błędu. O ile bowiem wpisanie np. nazwy firmy z literówką nie powinno być dużym problemem, o tyle błędny NIP to już spory kłopot. Chodzi o to, że błędny NIP może prowadzić do problemów z identyfikacją danego przedsiębiorcy. Na szczęście można tego uniknąć.

Jeśli inFaktowa wyszukiwarka znalazła dane firmy po wpisaniu NIP-u, to mamy pewność, że NIP jest poprawny.

Błędy na fakturach utrudniające identyfikację przedsiębiorcy trzeba poprawiać korektami. W celu poprawienia błędów sprzedawca może wystawić fakturę korygującą, natomiast nabywca wystawia notę korygującą. Więcej na ten temat – w tym artykule.

Już teraz zapraszamy do pobrania aplikacji inFaktu na Androida za darmo z Google Play. Dzięki temu z łatwością przetestujecie funkcję wyszukiwarki danych firmowych, a także inne możliwości, które daje aplikacja.

Pobierz za darmo inFakt na Androida

  • Wystawiaj faktury gdziekolwiek i kiedykolwiek
  • Dodawaj klientów, produkty, faktury zdefiniowane
  • Dzwoń lub pisz do księgowych – prosto z aplikaji

Załóż konto

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu