Wysyłka JPK w liczbach

Luty był pierwszym miesiącem, w którym wysyłka JPK była obowiązkowa dla większości przedsiębiorców. Mamy już podsumowanie pierwszej wysyłki. Jesteście ciekawi jak to wyglądało w inFakt? Jak dużo JPK wysłano ostatniego dnia, czy jaką formę wysyłki wybierali przedsiębiorcy? Jeżeli tak, to zapraszam do lektury.

Jaką formę wysyłki JPK najczęściej wybierali przedsiębiorcy

JPK za styczeń można było wysyłać od 01.02.2018 roku, czyli po zaksięgowaniu stycznia. Najszybciej formalności tej dokonali przedsiębiorcy, za których plik JPK wysyłali księgowi.

43% wszystkich wysłanych JPK_VAT z inFakt wysłanych zostało przez księgowych. Korzystali oni z autoryzacji wysyłki podpisem kwalifikowanym.

88% przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na samodzielną wysyłkę dopełniło tej formalności.

54% przedsiębiorców zdecydowało się na wysłanie JPK potwierdzając go kwotą przychodu, 46% wybrało profil zaufany.

Warto zwrócić uwagę, że opcja podpisu kwotą przychodu pojawiła się w ostatnim tygodniu wysyłki, mimo to okazała się być najczęściej wybierana przez przedsiębiorców.

Wysyłka JPK w liczbach

Jak wysyłka JPK rozkładała się na przestrzeni miesiąca

Niektórzy przedsiębiorcy już na samym początku lutego postanowili wysłać plik JPK. W pierwszym tygodniu zostało wysłanych 4% plików.

Najwięcej plików wysłano w 3 tygodniu lutego (15.02-21.02) czyli w miarę jak się zbliżał termin wysyłki. Było to aż 41% wszystkich plików JPK wysłanych z inFakt.

Ostatniego dnia, czyli 26 lutego wysyłki dokonało 14% przedsiębiorców. A 2% śmiałków wysłało JPK już po terminie. Na szczęście była to pierwsza wysyłka JPK i mamy nadzieję, że Urzędnicy będą łaskawi dla osób, które się spóźniły i docenią fakt, że JPK_VAT ostatecznie dotarło.

W lutym nasz Dział Obsługi Klienta pomógł 3 621 razy przedsiębiorcom i księgowym w temacie jednolitego pliku kontrolnego. Księgowi z Działu Obsługi Klienta są do Waszej dyspozycji od poniedziałku do soboty w godzinach od 7 do 22.

W inFakt JPK_VAT można było wysyłać już za październik, listopad i grudzień 2017 roku, kiedy ta wysyłka nie była jeszcze obowiązkowa. Cały czas rozwijamy tą opcję, tak żeby dopełnienie formalności związanych z JPK było jak najmniej uciążliwe dla przedsiębiorców.

Udostępniliśmy bardzo prostą wysyłkę JPK_VAT – plik można autoryzować kwotą przychodu. Dzięki temu przedsiębiorca nie potrzebuje do tego profilu zaufanego, czy podpisu kwalifikowanego. Szczegóły można przeczytać w artykule na blogu.

Pracujemy również nad wdrożeniem JPK_FA – szczegóły wkrótce.