Wyłączenia dostawy towarów w systemie sprzedaży wysyłkowej


13 grudnia 2017 2 min. czytania

Podatnik, który dokonuje dostawy towarów do innych krajów UE, dla nabywców którzy nie są zobowiązani do rozliczenia podatku VAT świadczy sprzedaż wysyłkową. Jakie wyłączenia dostawy towarów w systemie sprzedaży wysyłkowej precyzuje ustawa o VAT?

Wyłączenia dostawy towarów w systemie sprzedaży wysyłkowej

Zgodnie z art. 2 pkt 23 ustawy o VAT, za sprzedaż wysyłkową uznaje się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez czynnego podatnika VAT na rzecz nabywcy z innego kraju UE, który nie jest zobowiązany do rozliczenia podatku VAT. Natomiast w art. 23 ust. 11 i ust. 13 ustawodawca określił wyłączenia dostawy towarów w systemie sprzedaży wysyłkowej. Wyłączenia dotyczą:

  • nowych środków transportu;
  • towarów, które są instalowane lub montowane, z próbym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz;
  • towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, opodatkowanych według szczegółowych procedur przewidzianych dla tych towarów.

 Wyłączenia dostawy towarów w systemie sprzedaży wysyłkowej
W przypadku nowych środków transportu wyłączenie związane jest z faktem, że przy przemieszaniu nowych środków transportu między państwami wspólnoty zawsze dochodzi do transakcji wewnątrzwspólnotowej, niezależnie od statusu dostawcy i nabywcy. Reasumując dana transakcja nie może być uznana za dostawę towarów w systemie wysyłkowym i nie można zastosować reguły dotyczącej wyboru miejsca opodatkowania, która obowiązuje przy sprzedaży wysyłkowej.
Dokonując instalowania lub montowania towarów,  miejscem opodatkowania jest zawsze miejsce przeznaczenia bez względu na wartość dostawy oraz status odbiorcy.
Natomiast w przypadku dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, podatnik rozlicza transakcję w ramach procedury szczególnej. Procedurą szczególną jest np. procedura marży. Przez co w danych transakcjach nie ma możliwości zakwalifikowania ich jako sprzedaż towarów w systemie wysyłkowym.
Więcej na temat sprzedaży w systemie sprzedaży wysyłkowej z kraju można zapoznać się tutaj.
 

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu