Wniosek o rezygnację z Ulgi dla klasy średniej

inFakt
Wniosek o rezygnację z Ulgi dla klasy średniejPobierz formularz za darmo w formacie PDF

Ulga dla klasy średniej jest przeznaczona dla osób zarabiających w granicach od 68 412 zł do 133 692 zł, czyli od 5 701 zł do 11 141 zł brutto miesięcznie. Ulga ta może jednak przysporzyć podatnikom więcej problemów niż korzyści i okazać się pułapką zwłaszcza dla pracowników i przedsiębiorców, którzy przychody osiągają na dolnej lub górnej granicy jej zastosowania. Oczywiście, jeśli pracownik zarabia np. około 8 tys. zł. brutto miesięcznie i jest pewny, że ta kwota się nie zmieni, to może takiego oświadczenia nie składać

„Jeśli pracownik nie zrezygnuje z ulgi dla klasy średniej, a zachoruje lub z innych przyczyn przerwie pracę, to na koniec roku może się okazać, że nie był uprawniony do jej stosowania. Jego zarobki mogą bowiem nie osiągnąć dolnego limitu, od którego przysługuje ulga. W związku z niejasnościami lepszym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z ulgi”

– tłumaczy Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy inFaktu.

Czy wniosek całkowicie zamyka nam drogę do skorzystania z ulgi?

Warto pamiętać, że złożenie wniosku o jej niestosowanie nie spowoduje, że pracownik ją straci. Jeśli spełni wymagania, będzie nadal mógł rozliczyć ulgę w zeznaniu rocznym. Warto zatem upewnić się, że mamy do niej pełne prawo i odliczyć ją, składając PIT w 2023 roku.

Gdzie należy złożyć wniosek?

Wniosek składamy do pracodawcy, u którego jesteśmy zatrudnieni. To on w imieniu pracownika odprowadza zaliczki na podatek dochodowy i ma prawo nam ją zaliczyć lub nie. W przypadku przedsiębiorców wystarczy poinformować księgowego, aby ulga nie była brana pod uwagę w rozliczeniu miesięcznym.

Do kiedy należy złożyć wniosek?

Aby był on skuteczny, należy to zrobić przed otrzymaniem pierwszego wynagrodzenia, aby pracodawca mógł jej nie brać pod uwagę.

Formularze do pobrania – inFakt

Jeśli szukasz gotowych wniosków i oświadczeń, skorzystaj z darmowych formularzy do pobrania inFakt. Kliknij w przycisk poniżej: