Wady i zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej


31 sierpnia 2018 4 min. czytania

„Własna firma to trochę jak własne dziecko. Trochę jak rodzina. Trochę jak wojna. Trochę jak super przygoda.” swoją wiedzą i doświadczeniem podzielił się z nami Karol Wyszyński z kanału YouTube Szukam Pracy. Jakie widzi plusy, a jakie minusy własnego biznesu? Co uważa za najważniejsze przy podejmowaniu decyzji o założeniu firmy?

Plusy własnej firmy

Na pewno pochłonie Ci dużo czasu. Pewnie pochłonie większość Twoich oszczędności. Być może przyniesie Ci trochę pieniędzy. Być może Twój produkt lub usługa zmienią świat. Biznes, własny biznes to ciągła nauka, więc nie bój się porażki. Często, częściej się nie udaje, ale własna firma ma też ogromnie wiele zalet.

Ty decydujesz o wszystkim. Jaki to będzie produkt, jak usługa, jakie ceny, jakie aktywności. Nie musisz czekać ani pytać nikogo o zgodę. Masz siłę sprawczą.

Sam kształtujesz czas pracy. Chcesz iść pracować, pracujesz. Nie chcesz pracować, nie pracujesz. Jeżeli zachoruje dziecko, nie musisz brać zwolnienia, nie pytać szefa lub szefowej o zgodę. Chcesz pracować w Barcelonie, leć do Barcelony. Jeżeli jest to adekwatne do Twojej branży, możesz pracować z dowolnego miejsca na świecie.

Tylko od Ciebie zależy ile zarobisz i nie musisz się martwić emeryturą ZUS, gdyż będzie tak niska, że i tak musisz znaleźć sposób na to jak zarobić pieniądze, jak je zainwestować, żeby mieć tą emerytuję. Od Ciebie również zależy kiedy tę emeryturę rozpoczniesz. Czy będzie to wiek 40 lat, mniej, a może będzie wiek 70, jeżeli będziesz chciał lub chciała pracować nawet do 70-tki.

Minusy własnej firmy

Jeżeli zatrudnisz współpracowników to zaczniesz zarządzać ludźmi i wtedy staniesz się szefem, a Twoi ludzie zaczną zajmować Tobie czas. A nawet, jeżeli nie będziesz zatrudniał ludzi, to Twój czas należy przede wszystkim do Twoich klientów i ten czas może być nielimitowany.

5 błędów, kiedy zakładałem moją firmę – Karol Wyszyński

Klientów mało interesuje czy jesteś na urlopie, czy jesteś chory. Chcesz wynagrodzenie musisz dowieźć wynik. I nie myśl o tym, że nie będziesz miał szefa. Będziesz miał tylu szefów ilu masz klientów i każdy z nich może Cię zwolnić. Twój czas należy do Twoich klientów.

I dlatego mam prośbę: zanim założysz firmę, jeżeli masz rodzinę lub zamierzasz założyć rodzinę, porozmawiaj o tym biznesie, o tej firmie z bliskimi, gdyż własny biznes ma ogromny wpływ na życie rodzinne. Oby ten wpływ był pozytywny.

Sam musisz zarobić swoje pieniądze, ale nie masz gwarantowanego przychodu. Co więcej twoi kontrahenci mogą się spóźnić z płatnościami, ale jeżeli wystawiłeś fakturę to podatek i tak musisz zapłacić. A na ZUS musisz płacić bez względu na to czy zarabiasz czy nie zarabiasz.

Ty musisz pamiętać o wszystkim. O Waszym produkcie, o Waszej usłudze, o tym jak to promować, o przelewach, o rachunkach, a przede wszystkim o Waszych klientach. A klienci, no cóż, czasami nie płacą na czas, czasami zgłaszają milion poprawek, za które nie chcą zapłacić, czasami zapominają o podpisaniu umowy.

Z tym wszystkim wiąże się niepewność, a z tej niepewności wynika stres. Chyba najgorszy z tego wszystkiego, największy minus własnej działalności, własnej firmy. Ale z drugiej strony czy istnieje jakakolwiek praca z którą stres nie jest związany? Mam wątpliwości.

Moje własne doświadczenia w prowadzeniu firmy

Dla mnie największym plusem własnego biznesu jest czas, a właściwie to, że mogę go elastycznie kształtować. To ode mnie zależy ile pracuje. Choć zazwyczaj pracuje ok. 10 godzin dziennie, to mogę elastycznie dopasować się do potrzeb moich i mojej rodziny. Czasami zaczynam pracę o 6, czasami zaczynam o 12, pracuje do późna. Wszystko po to, by spędzić jak najwięcej czasu z moją rodziną.

Wspomniana wcześniej siła sprawcza. Ogromnej satysfakcji dodaje mi fakt tego, że mogę kształtować otaczającą mnie rzeczywistość. Ogromną radością napawa mnie też fakt tego, jak zmieniają, rozwijają się moi współpracownicy. Szczególnie ci, którzy przyszli do firmy jako stażyści i tu nauczyli się wszystkiego. Część ich jest dalej z nami, część poszła gdzieś dalej. Wszystkich serdecznie pozdrawiam i dziękuję za współpracę. Razem było naprawdę świetnie współpracować.

A Wam dziękuję za uwagę. Mam nadzieję, że ten odcinek Was zainteresował. Jeżeli macie jakieś pytania lub uwagi, piszcie śmiało w komentarzach. Inne plusy lub minusy, historie Waszych firm, pomysłów, koniecznie zostawcie nam informacje poniżej, a ja Wam dziękuję za uwagę i do zobaczenia!

Zapraszamy do oglądania kolejnych odcinków z serii Jak założyć firmę?.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu