Wakacje od ZUS coraz bliżej! Jest projekt ustawy

Piotr Juszczyk

4 stycznia 2024 r. na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawiły się założenia do projektu ustawy o wakacjach od ZUS. Projekt jest odpowiedzią na exposé wygłoszone przez Donalda Tuska.

AKTUALIZACJA: projekt ustawy z dnia 22.01.2024 r.

W rządowym centrum legislacyjnym pojawił się projekt ustawy, który zakłada zwolnienie ze składek społecznych

  • dla mikroprzedsiębiorców
  • 1 miesiąc w roku kalendarzowym
  • na wniosek przedsiębiorcy, złożony conajmniej w miesiącu poprzedzającym

W projekcie czytamy również, że

  • za miesiąc zwolnienia, składki ZUS będą sfinansowane z budżetu państwa
  • zwolnienie będzie stanowić pomoc de minimis
  • nie będą stanowić przychodu przedsiębiorcy
  • zwolnienie nie przerywa ubezpieczenia chorobowego
  • z wakacji nie skorzystają przesiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy (rok poprzedzający)

Przepisy mają obowiązywać od 1 października 2024, a więc przedsiębiorcy będą mogli już w listopadzie skorzystać ze zwolnienia z ZUS. Ustawa trafiła obecnie do konsultacji, które potrwają do 5 lutego 2024 r.

AKTUALIZACJA: 5 stycznia 2024 r.

Premier Donald Tusk zapowiedział zmianę planów dotyczących Wakacji od ZUS dla jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG). W nowej wersji okres zwolnienia ze składek jest już skrócony z trzech do jednego miesiąca rocznie. Zgodnie z najnowszymi założeniami, JDG mogą wybierać jeden miesiąc w roku, w którym zawieszą płatności składek ZUS. Państwo ma pokryć koszty za ten okres, utrzymując ciągłość ubezpieczenia i chroniąc prawa emerytalne przedsiębiorców. Projekt ma trafić do Sejmu do końca marca, a rząd liczy na szybką akceptację i wprowadzenie ustawy jeszcze w 2024 roku.

O czym mówią założenia do projekt ustawy o wakacjach od ZUS

Z założeń projektu wynika, że każdy przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z wakacji od ZUS do 3 miesięcy w roku. Co istotne, na chwilę obecną projekt nie przewiduje żadnych wymogów do skorzystania. W projekcie czytamy, że dostęp do wakacji od ZUS ma mieć „każdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą”. Zwolnienie ma dotyczyć składek społecznych, na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Pełna treść projektu ustawy o wakacjach od ZUS

W obecnym roku ZUS wynosi 1 600,27 zł miesięcznie. Oznacza to, że przedsiębiorcy mogliby zaoszczędzić nawet 4 800,81 zł w skali roku. Jest to duża pomoc i ukłon w ich stronę.

Czy ten projekt jest korzystny dla przedsiębiorców

Taka zmiana pomoże wielu przedsiębiorcom. Zwłaszcza po tym, jak ZUS w ciągu 2 lat wzrósł o blisko 33%, a do tego zwiększyło się obciążenie z tytułu składki zdrowotnej.

Przepisy jednak nie przewidują zwolnienia ze składki zdrowotnej. Oznacza to, że podczas wakacji od ZUS, ta składka będzie wymagana. Ostateczny projekt ma być przyjęty do końca tego kwartału, a to oznacza, że jeszcze w tym roku przedsiębiorcy mogliby poczuć ulgę od składek. Dodatkowo, jeśli przedsiębiorca zachorowałby podczas takich wakacji, to ZUS wypłaci mu zasiłek chorobowy na zasadach ogólnych.

W mojej ocenie jeśli finalnie projekt będzie wyglądał tak, jak w założeniach, to rozwiązanie może być powszechnie stosowane. Z drugiej strony, może warto zastanowić się nad podstawą ZUS i na przykład zmniejszyć ją o 25%. Efekt kasowy byłby ten sam, a przedsiębiorcy czuliby ulgę cały rok.

Piotr Juszczyk
Jestem głównym doradcą podatkowym w inFakcie (nr wpisu 13142). Odpowiadam za PR i komunikację. Pomagam przedsiębiorcom. Prywatnie jestem mężem i ojcem uwielbiającym wszelkie aktywności i podróżowanie.