Umowa o pracę – po zmianach przedsiębiorcy grozi do 30 tys. zł

Nadchodzące zmiany w kodeksie pracy dotyczą przedsiębiorców planujących zatrudnienie pracownika. Nie będzie już możliwości wręczenia umowy o pracę po jej faktycznym rozpoczęciu. Niedostosowanie się może kosztować pracodawcę nawet 30 tysięcy złotych.

Umowa o pracę do końca pierwszego dnia – stan obecny                 

Obowiązujący obecnie Kodeks Pracy zezwala, aby nowy pracownik rozpoczął swoje obowiązki bez podpisanej umowy, jeśli ta zostanie mu dostarczona do końca pierwszego dnia.

Doprowadza to czasami do nadużyć ze strony pracodawców, a w przypadku kontroli Państwowej Inspekcji Pracy trudno jest urzędnikom zweryfikować, czy pracownik bez umowy rzeczywiście pracuje dopiero pierwszy dzień.

Nowe przepisy mają za zadanie rozwiązać ten problem.

Podwyższone koszty uzyskania przychodu u pracownika

Koniec pracy bez umowy od 1 września 2016

Po zmianach, które wchodzą w życie 1 września br., pracownik nie będzie mógł rozpocząć pracy bez podpisanej umowy lub przynajmniej pisemnego potwierdzenia ustaleń dotyczących zatrudnienia.

Kary za umowę o pracę

Dzięki temu kontrola PIP nie będzie miała kłopotu z oceną, czy pracownik jest zatrudniony, czy też pracuje na czarno. Dodatkowo w sytuacji wypadku w miejscu pracy pracownik ma zagwarantowane prawo do świadczeń z tego tytułu bez obawy o unikanie odpowiedzialności przez pracodawcę.

Przedsiębiorcy muszą zadbać o formalności – nawet 30 tys. zł kary

Pracodawca musi się liczyć z faktem, że w przypadku kontroli PIP, która wykaże niedopełnienie formalności przy zatrudnieniu pracownika (przedsiębiorca ryzykuje zarzutem o zatrudnianie na czarno), może otrzymać karę pieniężną w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.

Umowa musi zostać przygotowana i wręczona jeszcze przed dopuszczeniem pracownika do stanowiska pracy.

Chcesz księgować swoją firmę w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo.
  • Wystaw fakturę, dodaj koszt, opłać podatek wprost z inFaktu przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów.
  • A gdy Twoje potrzeby wzrosną – inFakt zapewni Ci osobistą księgową lub księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.