Mamy to – ulga na start w aplikacji inFakt. Jak będzie działać? Czy aplikacja sama będzie liczyć czas ulgi na start? Czy będziemy zamieszczać informacje o tym, co zrobić po zakończeniu ulgi na start?

Ulga na start

Ulga na start to rozwiązanie z którego można skorzystać zakładając działalność gospodarczą najwcześniej dnia 30 kwietnia 2018 r. Przypomnę, że ulga na start to zwolnienie z opłacania składek ZUS przez okres pełnych 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej, w tym czasie przedsiębiorca musi opłacać składkę zdrowotną. Po okresie 6 miesięcy przedsiębiorca może korzystać z preferencyjnego ZUS

Aby skorzystać z ulgi na start nie można wykonywać działalności dla byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywało się w ramach stosunku pracy czynności wchodzących w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Należy też wiedzieć, że ulga na start jest przywilejem, natomiast przedsiębiorca na własne życzenie ma prawo zgłosić się do ubezpieczeń i opłacać pełne składki ZUS, czyli zarówno zdrowotną, jak i społeczne.

Tutaj zebraliśmy wszystkie przydatne informacje o uldze na start

pytajnik_01 (1)

Ulga na start w aplikacji inFakt

Osoba która założy działalność gospodarczą i chce skorzystać z ulgi na start może wypełnić dane w aplikacji inFakt, w której można powiedzieć będzie prowadzona. Przedsiębiorca w aplikacji inFakt wpisuje datę rozpoczęcia działalności gospodarczej, a aplikacja samodzielnie wylicza 6 pełnych miesięcy ulgi na start. W składkach ZUS składki społeczne są wyzerowane, a składka zdrowotna będzie wskazana jako kwota do zapłaty.

Co więcej aplikacji w momencie, gdy ubezpieczonemu będzie kończyć się czas ulgi na start będzie informować o tym, jakie dokumenty i w jakim terminie będzie trzeba złożyć, aby dokonać przerejestrowania.

Podkreślę raz jeszcze, że korzystanie z ulgi na start jest dobrowolne i można z niej zrezygnować w dowolnym momencie. W aplikacji inFakt też będzie taka opcja, a przedsiębiorca aby tego dokonać wejdzie do miejsca USTAWIENIA -> ZUS i będzie mógł dokonać zmiany.

Niezależnie od tego, jak długo ubezpieczony będzie korzystał z ulgi na start, to po tym okresie będzie mógł ustawić sobie właściwe naliczanie małych lub dużych składek ZUS w aplikacji inFakt.

Matematyk, który zajmuje się księgowością i kadrami. Obecnie rozwiewa wątpliwości księgowych i przedsiębiorców na szkoleniach, webinarach i artykułach na blogach inFakt. W przystępny sposób opisuje trudne przypadki, które zna z własnej praktyki.