inFakt TV: Ubezpieczenie chorobowe – czy warto je opłacać?

Jako że od składek ZUS ogólnie uciec nie można, warto przyjrzeć się bliżej tej jednej składce, która jednak jest dobrowolna. Chodzi o ubezpieczenie chorobowe. W kolejnym odcinku inFakt TV dowiecie się kiedy chorobowe staje się opłacalne i z czego to wynika.

Spis treści

Składki ZUS musi opłacać każdy przedsiębiorca, co wynika z Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Nie można wybrać innego ubezpieczyciela ani np. zrezygnować z ubezpieczeń. Trzeba jednak wiedzieć, że:

  • opłacone składki społeczne i Fundusz Pracy można ujmować w kosztach lub odejmować od dochodu (co w praktyce tak samo obniża podatek dochodowy),
  • opłacone składki zdrowotne można prawie w całości odjąć od podatku dochodowego (pochodzącego z dowolnego źródła).

Warto o tym pamiętać, ponieważ biorąc pod uwagę te dwie kwestie składki ZUS są jednak nieco mniejszym obciążeniem, niż się wydają.

Oprócz tego trzeba pamiętać, że ubezpieczenie chorobowe jest opcjonalne. Kosztuje ono ok. 55 zł (duży ZUS) lub ok 12 zł (mały ZUS) miesięcznie. Daje ono prawo do świadczeń na wypadek choroby oraz prawo do zasiłku macierzyńskiego.

O ile jednak miesięcznie chorobowe kosztuje niewiele, o tyle w ujęciu rocznym kwota robi się już spora. Trzeba więc uważnie przemyśleć, czy to się opłaca. Analizę trzeba oprzeć na zyskach wynikających zarówno z potencjalnej choroby, jak i na ewentualnym planowaniu powiększenia rodziny.

W podjęciu decyzji o chorobowym pomoże Wam najnowszy odcinek inFakt TV. Zapraszamy do obejrzenia!

Kolejne odcinki w drodze. Warto wiedzieć kiedy wychodzą – to zapewni Wam subskrypcja kanału inFaktu, do czego serdecznie zachęcamy 🙂