Tarcza 2.0 – czego nie ma w mediach
Przeanalizowaliśmy ustawę o rozszerzeniu Tarczy Antykryzysowej, która właśnie została podpisana przez Prezydenta. Niektóre informacje pojawiające się w mediach, wydają się być błędne.
Zniesienie limitu przychodu?
Zwolnienie ze składek ZUS objąć miało wszystkie jednoosobowe działalności gospodarcze niezatrudniające pracowników, niezależnie od wysokości przychodu. Nowa ustawa NIE WPROWADZA takiego zapisu. W dalszym ciągu samozatrudnionych obowiązywać będzie limit 15 681 zł w pierwszym miesiącu, za który wnioskowane będzie zwolnienie z ZUS. To zdecydowanie najważniejsza informacja wynikająca z naszej analizy.
Działalność założona do 1 kwietnia?
Nie do końca. Wg informacji prasowych zwolnienie dostępne miało być również dla działalności założonych od 1 lutego do 1 kwietnia. Data na założenie działalności z przysługującym zwolnieniem faktycznie uległa zmianie, ale do dnia PRZED 1 kwietnia, czyli do 31 marca 2020 r. Oznacza to również zmianę granicznego terminu dla osób korzystających z ulgi na start. Jeśli na dzień 31 marca 2020 r. korzystaliście z ulgi na start, nie możecie wnioskować o zwolnienie z ZUS.
Zapłaciłeś już składki za marzec?
Jeśli przysługiwało Ci zwolnienie ze składek za marzec, ale zapłaciłeś je zanim zdążyłeś złożyć wniosek o umorzenie – możesz wnioskować o zwrot zapłaconych składek. Poprzednia ustawa nie dawała takiej możliwości.
Czytaj więcej na temat zwolnienia z ZUS.
Świadczenie postojowe – limit przychodu
Zlikwidowano obowiązujący limit przychodu w świadczeniu postojowym dla działalności gospodarczych (było to 15 595,74 zł). Wymagane będzie jedynie wykazanie spadku przychodu o co najmniej 15% miesiąc do miesiąca. Możliwe będzie również przedłużenie wypłaty postojowego do maksymalnie 3 miesięcy na podstawie oświadczenia, że nasza sytuacja nie uległa poprawie. Zawiesiłeś działalność po 31 stycznia? Nie obowiązuje Cię już limit przychodu, aby otrzymać świadczenie – przysługuje Ci świadczenie.
Dla osób na umowach cywilnoprawnych, np. umowa zlecenie lub o dzieło, przedłużeniu ulega data zawarcia umowy z przed 1 lutego na 1 kwietnia. Oznacza to, że umowa, na podstawie której, ubiegamy się o świadczenie postojowe musi być zawarta przed 1 kwietnia 2020 r., czyli najpóźniej 31 marca 2020 r.
Ministerstwo Rodziny podaje błędną informację o świadczeniu postojowym dla przedsiębiorców, którzy założyli działalność przed 1 kwietnia. Termin 1 kwietnia został przesunięty wyłącznie dla umów cywilnoprawnych. Zapis został usunięty ze strony Ministerstwa.
Do tej pory ze świadczenia postojowego mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 lutego 2020 r. Taki sam termin obowiązywał w przypadku ustalania daty zawarcia umowy cywilnoprawnej. Tarcza 2.0 wprowadza zmianę tego terminu na 1 kwietnia 2020 r.
Cytat ze strony: https://www.gov.pl/web/rodzina/tarcza-20-swiadczenie-postojowe-zwolnienie-ze-skladek-wyjasniamy-co-sie-zmienia
Czytaj więcej na temat świadczenia postojowego.
Mikropożyczka dla wszystkich?
Tak, również dla tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą bez pracowników. Pożyczka (maksymalnie 5000 zł) będzie mogła zostać umorzona pod warunkiem prowadzenia działalności przez 3 miesiące od momentu otrzymania pożyczki. WAŻNE: W przypadku działalności zatrudniających pracowników nie będzie wymagane utrzymanie stanu zatrudnienia, jeśli chcemy wnioskować o umorzenie pożyczki! Jedynym warunkiem będzie tak jak w przypadku samozatrudnionych – prowadzenie działalności przez 3 miesiące.
Czytaj więcej na temat pożyczki 5000 zł z Urzędu Pracy.
Czy ustawodawca się pomylił? Zlikwidowano limit przychodu przy świadczeniu postojowym, zamiast w zwolnieniu ze składek ZUS?
W poniedziałek 20 kwietnia, o godz. 15:00 odbył się LIVE o Tarczy Antykryzysowej 2.0 z doradcą podatkowym Piotrem Juszczykiem.
Zobacz nagranie.
Sprawdźcie nasze testy, które w minutę dadzą Wam odpowiedź o przysługujących ulgach. Zostały dostosowane do wymogów Tarczy 2.0.
Mikropożyczka 5000 zł
Zwolnienie z ZUS
Dofinansowanie z Urzędu Pracy
Świadczenie postojowe
Podziel się nim ze znajomymi