Przeanalizowaliśmy ustawę o rozszerzeniu Tarczy Antykryzysowej, która właśnie została podpisana przez Prezydenta. Niektóre informacje pojawiające się w mediach, wydają się być błędne.

Zniesienie limitu przychodu?

Zwolnienie ze składek ZUS objąć miało wszystkie jednoosobowe działalności gospodarcze niezatrudniające pracowników, niezależnie od wysokości przychodu. Nowa ustawa NIE WPROWADZA takiego zapisu. W dalszym ciągu samozatrudnionych obowiązywać będzie limit 15 681 zł w pierwszym miesiącu, za który wnioskowane będzie zwolnienie z ZUS. To zdecydowanie najważniejsza informacja wynikająca z naszej analizy.

Działalność założona do 1 kwietnia?

Nie do końca. Wg informacji prasowych zwolnienie dostępne miało być również dla działalności założonych od 1 lutego do 1 kwietnia. Data na założenie działalności z przysługującym zwolnieniem faktycznie uległa zmianie, ale do dnia PRZED 1 kwietnia, czyli do 31 marca 2020 r. Oznacza to również zmianę granicznego terminu dla osób korzystających z ulgi na start. Jeśli na dzień 31 marca 2020 r. korzystaliście z ulgi na start, nie możecie wnioskować o zwolnienie z ZUS.

Zapłaciłeś już składki za marzec?

Jeśli przysługiwało Ci zwolnienie ze składek za marzec, ale zapłaciłeś je zanim zdążyłeś złożyć wniosek o umorzenie – możesz wnioskować o zwrot zapłaconych składek. Poprzednia ustawa nie dawała takiej możliwości.

Czytaj więcej na temat zwolnienia z ZUS.

Świadczenie postojowe – limit przychodu

Zlikwidowano obowiązujący limit przychodu w świadczeniu postojowym dla działalności gospodarczych (było to 15 595,74 zł). Wymagane będzie jedynie wykazanie spadku przychodu o co najmniej 15% miesiąc do miesiąca. Możliwe będzie również przedłużenie wypłaty postojowego do maksymalnie 3 miesięcy na podstawie oświadczenia, że nasza sytuacja nie uległa poprawie. Zawiesiłeś działalność po 31 stycznia? Nie obowiązuje Cię już limit przychodu, aby otrzymać świadczenie – przysługuje Ci świadczenie.

Dla osób na umowach cywilnoprawnych, np. umowa zlecenie lub o dzieło, przedłużeniu ulega data zawarcia umowy z przed 1 lutego na 1 kwietnia. Oznacza to, że umowa, na podstawie której, ubiegamy się o świadczenie postojowe musi być zawarta przed 1 kwietnia 2020 r., czyli najpóźniej 31 marca 2020 r.

Ministerstwo Rodziny podaje błędną informację o świadczeniu postojowym dla przedsiębiorców, którzy założyli działalność przed 1 kwietnia. Termin 1 kwietnia został przesunięty wyłącznie dla umów cywilnoprawnych. Zapis został usunięty ze strony Ministerstwa.

Do tej pory ze świadczenia postojowego mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 lutego 2020 r. Taki sam termin obowiązywał w przypadku ustalania daty zawarcia umowy cywilnoprawnej. Tarcza 2.0 wprowadza zmianę tego terminu na 1 kwietnia 2020 r.

Cytat ze strony: https://www.gov.pl/web/rodzina/tarcza-20-swiadczenie-postojowe-zwolnienie-ze-skladek-wyjasniamy-co-sie-zmienia

Czytaj więcej na temat świadczenia postojowego.

Szukasz biura rachunkowego?

Poznaj nowy standard biura rachunkowego

  • Bez dojazdów do Księgowego
  • Bez papierowych faktur
  • Bez marnowania Twojego czasu
Znajdź Księgowego Nie masz firmy? Załóż firmę z inFakt

Mikropożyczka dla wszystkich?

Tak, również dla tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą bez pracowników. Pożyczka (maksymalnie 5000 zł) będzie mogła zostać umorzona pod warunkiem prowadzenia działalności przez 3 miesiące od momentu otrzymania pożyczki. WAŻNE: W przypadku działalności zatrudniających pracowników nie będzie wymagane utrzymanie stanu zatrudnienia, jeśli chcemy wnioskować o umorzenie pożyczki! Jedynym warunkiem będzie tak jak w przypadku samozatrudnionych – prowadzenie działalności przez 3 miesiące.

Czytaj więcej na temat pożyczki 5000 zł z Urzędu Pracy.

Czy ustawodawca się pomylił? Zlikwidowano limit przychodu przy świadczeniu postojowym, zamiast w zwolnieniu ze składek ZUS?

W poniedziałek 20 kwietnia, o godz. 15:00 odbył się LIVE o Tarczy Antykryzysowej 2.0 z doradcą podatkowym Piotrem Juszczykiem.
Zobacz nagranie.

Sprawdźcie nasze testy, które w minutę dadzą Wam odpowiedź o przysługujących ulgach. Zostały dostosowane do wymogów Tarczy 2.0.

Mikropożyczka 5000 zł

Zwolnienie z ZUS

Dofinansowanie z Urzędu Pracy

Świadczenie postojowe

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu