Jak rozliczyć sprzedaż osobie prywatnej telefonu, który jest środkiem trwałym w firmie?


13 lutego 2019 2 min. czytania

Czy sprzedaż telefonu będącego środkiem trwałym dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej rodzi obowiązek posiadania kasy fiskalnej? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poniższym artykule. Zapraszam!

Czynności zwolnione z obowiązku ewidencji na kasie fiskalnej

W załączniku do Rozporządzenia Ministra Finansów znajdziemy wykaz czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej.

W pozycji nr 47 tego załącznika znajdujemy informację, że zwolnieniu z obowiązku ewidencji na kasie fiskalnej podlega dostawa towarów i świadczenie usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, jeżeli czynności te w całości zostały udokumentowane fakturą.

Według powyższego zapisu zwolnieniu z obowiązku ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej podlega sprzedaż środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, pod warunkiem, że czynność sprzedaży została udokumentowana fakturą.

Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019 r.

sprzedaż telefonu a kasa fiskalna

Sprzedaż telefonu – czy można skorzystać z powyższego zwolnienia?

Jak wynika z Rozporządzenia Ministra Finansów § 4. 1. zwolnień z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej nie stosuje się w przypadku dostawy sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego.

Oznacza to, że przedsiębiorca, który dokonuje sprzedaży telefonu dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej będzie musiał sprzedaż telefonu zaewidencjonować na kasie fiskalnej. Nie ma tutaj możliwości skorzystania ze zwolnienia z kasy fiskalnej z uwzględnieniem pozycji nr 47 załącznika do rozporządzenia.

Jak rozliczyć ulgę na kasę fiskalną?

Przetestuj inFakt za darmo

Wystaw fakturę, dodaj koszt, opłać podatek wprost z inFaktu przez stronę www lub aplikację na smartfon.
Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów. A gdy Twoje potrzeby wzrosną – inFakt zapewni Ci osobistą księgową lub księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu