Sprawozdanie za korzystanie ze środowiska – pytania i odpowiedzi


6 marca 2018 3 min. czytania

Przedsiębiorcy prowadząc działalność gospodarczą w mniejszym lub w większym stopniu korzystają ze środowiska. Przez co są zobowiązani do rozliczenia opłaty środowiskowej. W nawiązaniu do przeprowadzonego szkolenia na temat „Sprawozdanie za korzystanie ze środowiska” w dzisiejszym artykule przedstawiam pytania i odpowiedzi zadane przez uczestników.

sprawozdanie za korzystanie ze środowiska

Sprawozdanie za korzystanie ze środowiska – pytania i odpowiedzi

Kompendium przydatnych informacji nt. sprawozdania za korzystanie ze środowiska za 2017 znajduje się tutaj

Od którego roku istnieje obowiązek sprawozdawczy?

Opłaty za korzystanie ze środowiska pojawiły się już w 2001 wraz z wprowadzeniem ustawy Prawo ochrony środowiska natomiast forma sprawozdania, wniesienie opłat zmieniały się na przestrzeni lat. Obecnie obowiązują wzory określone w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 27 lutego 2014 r. w sprawie wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz  o wysokości należnych opłat

Czy należy przechowywać sprawozdanie w dokumentach firmowych jeżeli opłata jest niższa niż 100zł?

Podmiot korzystający ze środowiska ma obowiązek, prowadzić aktualizowaną co rok ewidencję danych zawierającą informacje o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat. W przypadku gdy opłata jest niższa niż 100 zł, sprawozdanie jest potwierdzeniem, że przedsiębiorca korzystający ze środowiska miał prawo skorzystania z zaniechania obowiązku złożenia sprawozdania do Urzędu Marszałkowskiego.

Czy istnieje obowiązek składania raportu do bazy KOBIZE?

Tak, przedsiębiorcy są zobowiązani także do składania raportów KOBiZE do ostatniego dnia lutego po roku , w którym korzystano ze środowiska. Więcej na temat raportu KOBiZE jest zawarte w tym artykule.

Jaką kwotę z faktur bierze się pod uwagę? netto czy brutto?

W sprawozdaniu środowiskowym, przedsiębiorca ujmuje ilości zużytego paliwa, przeliczając ilość na tony. Nie bierzemy pod uwagę wartości zakupionego paliwa.

Co w momencie kiedy właściciel jeździe w ciągu miesiąca praktycznie co drugi dzień do Niemiec, to czy fv za paliwo zakupionego w Niemczech również wykazujemy w sprawozdaniu środowiskowym?

W sprawozdaniu środowiskowym, opłata za wprowadzenia gazów lub pyłów do powietrza z tytuł eksploatacji urządzeń jest wyjątkiem od zasady ogólnej, opłaty te należy dokonać na rachunek Urzędu Marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce rejestracji podmiotu korzystającego ze środowiska (a nie miejscu korzystania z pojazdu). Reasumując faktury za zakup paliwa w Niemczech należy wykazać w sprawozdaniu środowiskowym.

Czy opłata środowiskowa w latach poprzednich była obowiązkowa do zapłaty , jeżeli wynosiła powyżej 100 zł?

Zwolnienie z obowiązku wniesienia opłaty tyczy się przedsiębiorców, którzy korzystają ze środowiska a roczna opłata nie przekracza 800 zł. Natomiast jeżeli opłata wyniosła powyżej 100 zł, przedsiębiorca nie wnosi opłaty natomiast ma obowiązek przesłać sprawozdanie do Urzędu Marszałkowskiego. W latach poprzednich przedsiębiorca nie wnosi opłaty, która nie przekracza 800 zł natomiast nie mógł korzystać z zwolnienia z obowiązku przekazywania sprawozdania, które funkcjonuje od 2017 roku.

Czy przedsiębiorca posiadający budynek (hala handlowa) , który ogrzewa gazem dostarczanym przez PGNIG -również powinien składać sprawozdanie środowiskowe?

Przedsiębiorca ogrzewający halę handlową kotłem wykorzystującym gaz, ma obowiązek rozliczyć opłatę środowiskową. Należy wypełnić  wykaz „TABELA C część V Kotły opalane paliwem gazowym”

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu