Split payment obowiązkowy?


5 lutego 2019 2 min. czytania

Split payment już od marca 2019 roku? Obowiązek ten ma dotyczyć branż najbardziej narażonych na wyłudzenia VAT. Jakie są to branże? Dla kogo będzie split payment obowiązkowy? Zapraszam do wpisu.

Split payment czyli mechanizm podzielonej płatności.  Oznacza to, że podatnik korzystający z tego mechanizmu, przy przelewie za zobowiązanie wypełnia komunikat przelewu i zadysponowana kwota netto i VAT zostają automatycznie podzielone przez system bankowy na kwotę netto i VAT. Kwota netto trafi na rachunek rozliczeniowy dostawcy. Kwota VAT na rachunek VAT, który jest otwierany dla każdego rachunku rozliczeniowego podatnika.
Przypomnijmy, że split payment obowiązuje do 1 lipca 2018 r. Jednak funkcjonuje na zasadzie dobrowolności. Podatnicy korzystający z podzielonej płatności mogą liczyć na preferencje.

Split payment jednak obowiązkowy

Polski ustawodawca chcąc nałożyć obowiązek stosowanie mechanizmu podzielonej płatności wystąpił z wnioskiem o zgodę do Komisji Europejskiej. Komisja Europejska najprawdopodobniej już w lutym wyrazi zgodę na stosowanie mechanizmu od marca 2019 roku. Otrzymanie zgody od marca nie oznacza, że zacznie on od razu obowiązywać. Niewątpliwie potrzebne będą zmiany w przepisach m.in. w ustawie o VAT. Moim zdaniem stanie się to nie szybciej niż 1 lipca 2019 r. Na ostateczny termin jednak musimy poczekać.
Mechanizm podzielonej płatności ma mieć  zastosowanie dla branż najbardziej narażonych na wyłudzenia. Chodzi tutaj głównie o branże w których obecnie stosowane jest odwrotne obciążenie. Odwrotne obciążenie, czyli że nabywca, a nie sprzedawca rozlicza VAT. W związku z tym będziemy mówić o takich branżach jak usługi budowlane, czy też handel elektroniką. Jednak na liście objętą mechanizmem podzielonej płatności mają znaleźć się również sprzedaż części samochodowych i motocyklowych, czy też węgiel jaki i koks. Przedsiębiorcy objęci obowiązkowych split payment będą musieli na fakturze zamieszczać adnotację o tym, że dana płatność ma być wykonana poprzez split payment.

Podsumowanie

Czy objęcie mechanizmem przedsiębiorców handlujących towarami np. częściami samochodowymi to dobry pomysł? Przez taki zabieg wielu przedsiębiorców będzie miało zamrożony VAT a to może przyczynić się np. do ograniczenia handlu, a to z uwagi, że będziemy dysponować mniejszymi kwotami, które mogą być przez przedsiębiorce wykorzystywane na obrót. Podatnicy będą dysponowali tylko wartościami netto, która przy niskiej marży będzie spadać.
Kompendium wiedzy na temat split payment

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu