Składki przedsiębiorcy chorującego na etacie


5 marca 2019 4 min. czytania

Często przedsiębiorcy prowadząc działalność gospodarczą, dodatkowo pracują jeszcze na etacie. Jak wówczas wygląda kwestia opłacania składek? Jak wyglądają składki przedsiębiorcy chorującego na etacie? Wyjaśnienia zamieszczamy we wpisie.

 • Przedsiębiorca, który równocześnie ma umowę o pracę – z działalności opłaca tylko składkę zdrowotną, gdy wynagrodzenie z umowy o pracę jest równe lub większe minimalnemu wynagrodzeniu za pracę (2250 zł w 2019 r.).
 • Przedsiębiorca, który z etatu otrzymuje minimalne wynagrodzenie za pracę lub więcej i zachoruje, w czasie L4 nie może także wykonywać działalności gospodarczej. Z tytułu prowadzenia firmy nadal opłaca tylko składkę zdrowotną.

Zbieg tytułów do ubezpieczeń

Jeśli dana osoba posiada kilka (więcej niż jedną) umów, z których powinna płacić składki społeczne ZUS, to wówczas mówimy o tym, że mamy do czynienia ze zbiegiem tytułów do ubezpieczeń.

W tym wpisie będziemy skupiać się na połączeniu etatu (umowy o pracę) i działalności gospodarczej. Należy pamiętać, że zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych ma miejsce tylko w czasie, w którym równocześnie wykonywana jest zarówno działalność gospodarcza, jak i etat.

Przepisy mówią, że jeśli w danym okresie pracownik w przeliczeniu na cały miesiąc ma zagwarantowane przynajmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, to wówczas z działalności musi opłacać obowiązkowo składkę zdrowotną. Ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dobrowolne, a opłacanie składki chorobowej nie jest możliwe.

Przykład 1

Pan Jan do 2 lutego był zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Od 3 lutego natomiast założył działalność gospodarcza. Czas zatrudnienia na etacie i prowadzenia firmy się nie pokrywa, zatem nie mamy do czynienia ze zbiegiem tytułów do ubezpieczeń. Pan Jan do 2 lutego włącznie ma opłacane składki z etatu, a od 3 lutego składki są należne z działalności gospodarczej.

Przykład 2

Pani Jadwiga zatrudniona jest na etacie od 1 stycznia, natomiast działalność gospodarczą prowadzi od 2 stycznia. Ze zbiegiem tytułów do ubezpieczeń mamy do czynienia od 2 stycznia.

Przykład 3

Pani Dariusz równocześnie jest zatrudniony na etacie oraz prowadzi działalność gospodarczą. Jeśli w danym miesiącu osiąga wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w wysokości:

 • przynajmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę (wymiar etatu nie ma znaczenie), to z działalności obowiązkowo opłaca składkę zdrowotną,
 • mniejszej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, to wówczas z działalności musi opłacać składki zarówno społeczne, jak i zdrowotną.

Składki przedsiębiorcy chorującego na etacie

Składki przedsiębiorcy chorującego na etacie

Zastanówmy się teraz nad tym, co dzieje się w sytuacji, gdy pracownik mający swoją firmę zachoruje. Czy mimo L4 z etatu może prowadzić firmę? Jakie składki powinny być opłacane? Oczywiście najlepiej odpowiedź na te pytania na przykładzie.

Przykład 4

Pan Włodek jest pracownikiem w firmie X. Otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 3000 zł brutto. Oprócz etatu ma także swoją działalność gospodarczą. Etat i działalność są wykonywane równocześnie, zatem opłaca składki społeczne tylko z etatu.

W styczniu Pan Włodek zachorował i przebywał  28 dni na L4. W tym czasie jest niezdolny do pracy, zatem nie świadczy pracy i nie może też wykonywać działalności.

Z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności za styczeń opłaci jedynie obowiązkowo składkę zdrowotną.

Przykład 5

Pan Grzegorz otrzymuje wynagrodzenie z umowy o pracę w stałej miesięcznej wysokości 5.000 zł brutto. Prowadzi dodatkowo działalność z której nie podlega ubezpieczeniom społecznym, a jedynie jest obowiązany do opłacania obowiązkowo składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Od lutym pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym. W związku z zawieszeniem stosunku pracy w okresie urlopu bezpłatnego, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z tytułu pozarolniczej działalności.

Chcesz rozliczać swoją firmę w prosty sposób?

 • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
 • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
 • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
 • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

 • Bez papieru
 • Bez dojazdów do księgowego
 • Bez marnowania Twojego czasu