W 2015 r. przedsiębiorcom przyjdzie zapłacić wyższą składkę na ubezpieczenie zdrowotne. To efekt wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za IV kwartał poprzedniego roku. Ile więc wyniesie składka zdrowotna ZUS w 2015 r.?

Z 270,40 zł do 279,41 zł wzrosła wysokość składki zdrowotnej. Tym samym przedsiębiorcom przyjdzie zapłacić 9,01 zł miesięcznie więcej w porównaniu do 2014 r. W ujęciu rocznym to kwota wyższa o 108,12 zł.

Skąd podwyżka? Wpływ na wysokość składki zdrowotnej ZUS ma przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw za IV kwartał poprzedniego roku. Pod koniec stycznia prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłosił, że ta kwota wynosi 4139,42 zł.

Podana wartość służy określeniu dolnej granicy podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Nie może być ona niższa niż 75% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw – 75% z 4139,42 zł to 3104,57 zł zł. Ze względu na to, że składka zdrowotna stanowi 9% podstawy wymiaru, to jej kwota wynosi 279,41 zł.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że składkę zdrowotną można w dużej części odliczyć od podatku. Więcej w tym temacie można przeczytać w jednym z wcześniejszych wpisów na naszym blogu.

W inFakcie aktualne składki ZUS zawsze pod ręką!

Nie trzeba przeszukiwać Internetu w poszukiwaniu właściwych składek ZUS, gdy się zmienią. Wystarczy konto w inFakcie. Jak to działa?

  • Co miesiąc (ok. 10-go) logujesz się na inFakt.
  • Otwierasz zakładkę Księgowość a potem Składki ZUS.
  • Sprawdzasz kwoty składek do zapłaty.
  • Sprawdzasz numery kont ZUS-u do przelewów.

I tyle. Składki ZUS z głowy. Nigdy więcej nie szukasz kwot składek, bo księgowi inFakt dbają o to za Ciebie :-)

Po prostu załóż darmowe konto inFakt.pl i sprawdź jak to działa!