Sezonowe imprezy plenerowe a kasa fiskalna


1 czerwca 2016 3 min. czytania

Przedsiębiorca, który korzystając z pory roku, postanawia zorganizować sezonowe imprezy plenerowe, np. festiwale i jarmarki, sprzedaje na rzecz osób prywatnych. To z kolei wiąże się z obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej – choć nie zawsze.

 Sezonowe imprezy plenerowe a kasa fiskalna

Sprzedaż dla osób prywatnych i rolników – obowiązek zakupu kasy

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej dotyczy tych przedsiębiorców, którzy dokonują sprzedaży towarów i usług na rzecz prywatnych osób fizycznych i rolników ryczałtowych.

Część przedsiębiorców może skorzystać ze zwolnienia, nie dotyczy to jednak sprzedaży m.in.:

  • tytoniu, alkoholu, wyrobów z metali szlachetnych, części i akcesoriów samochodowych, sprzętu fotograficznego, perfumów i niektórych usług gastronomicznych oraz cateringowych.

15 pytań o kasę fiskalną w firmie

Zwolnienie z kasy fiskalnej przy sprzedaży do 20 tys. zł

Niektórzy przedsiębiorcy mogą liczyć na zwolnienie z kasy fiskalnej, jeśli ich sprzedaż nie przekracza w roku łącznie 20 tys. zł.

Przy firmie działającej krócej niż rok limit ten trzeba przeliczyć proporcjonalnie do czasu prowadzenia działalności.

Jeśli zapłata następuje na rachunek bankowy, za pośrednictwem poczty czy skok – czyli nie bezpośrednio gotówkowo „do ręki” – przedsiębiorca może skorzystać ze zwolnienia z zakupu kasy.

Musi spełnić dodatkowo jeszcze jeden warunek – prowadzenie specjalnej ewidencji, w której będą ujmowane transakcje w taki sposób, by można było łatwo połączyć je z wpłatami.

Kasa fiskalna w firmie – obowiązki przedsiębiorcy

Sezonowe imprezy – dla kogo kasa fiskalna w plenerze?

Sprzedaż na festynach jest jednak specyficzną formą handlu, która odbywa się czasami nie w sposób ciągły, a okazjonalny.

Tutaj to, czy trzeba mieć kasę fiskalną, czy nie, zależy od profilu sprzedającego (samorząd i niektóre stowarzyszenia są z tego obowiązku zwolnione).

Jeśli na np. festynie przedsiębiorca dokonuje sprzedaży w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, to tutaj nietypowy charakter miejsca oraz sporadyczny charakter działania nie mają znaczenia.

Przedsiębiorca, który na co dzień ewidencjonuje sprzedaż na kasie fiskalnej, również w takiej sytuacji jest do tego zobowiązany.

Przedsiębiorca, który uruchamia działalność sezonowo i nie sprzedaje towarów obowiązkowo objętych obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej, czyli m.in. tytoniu, alkoholu, wyrobów z metali szlachetnych, perfumów i niektórych usług gastronomicznych oraz cateringowych – może skorzystać ze zwolnienia do kwoty 20 tys. sprzedaży w roku łącznie.

Sprzedaż okazjonalna furtką do uniknięcia kasy fiskalnej

Mówiąc o festynach warto przywołać pojęcie sprzedaży okazjonalnej, choć jest ono dość nieprecyzyjne – podobnie jak samo pojęcie prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to niewątpliwie przyczyną wielu nieporozumień i dylematów.

Zakładając, że dokonujemy np. sprzedaży przedmiotów, które są własnością danej osoby – chociażby kwiatów z własnego ogrodu – unikamy obowiązku założenia firmy. Tym samym nie dotyczy nas kwestia kasy fiskalnej.

Każda sprzedaż, która ma zorganizowany charakter, jest nastawiona na zarabianie i ciągła, nosi znamiona działalności gospodarczej. I w takim przypadku trzeba rozważyć obowiązek zarejestrowania firmy – a następnie zakupu kasy fiskalnej.

Jak założyć firmę – poradnik

Pytania i wątpliwości? Napisz do nas, postaramy się odpowiedzieć na każde pytanie związane z rejestrowaniem sprzedaży na kasie fiskalnej – info@infakt.pl.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu