Jak kupić i sprzedać samochód firmowy – bezpłatny eBook!


30 października 2013 2 min. czytania

Z przyjemnością prezentujemy Wam nowy, pachnący świeżością eBook inFaktu o samochodzie firmowym. Jeśli tylko macie wątpliwości jak kupić samochód, jak go rozliczyć w firmie oraz jak sprzedać – eBook okaże się świetną pomocą.

Wiemy, że wydatki na samochód pojawiają się w kosztach niemal każdej firmy. Ale czy są rozliczane optymalnie? Warto się o tym przekonać.

Samochód w firmie – temat ważny dla każdego przedsiębiorcy

Koszty samochodu są dopuszczalne w większości firm. Wręcz trudno wyobrazić sobie firmę, która nie mogłaby rozliczać takich wydatków.

Taką fakturę na benzynę uzasadnić jest łatwo: podróż do biura lub gabinetu, do klienta, w miejsce wykonania usługi, po towar, po wyposażenie, na konferencje, czy szkolenie branżowe – wszystko to wymaga przemieszczania się i kosztuje. A jednocześnie pozwala rozliczać koszty, którymi mogą być wydatki na samochód.

Oczywiście, te wydatki można rozliczać na różne sposoby, które cechują się różnymi zaletami i ograniczeniami. Samochód można rozliczać w firmie, gdy jest:

  • prywatny (należący do przedsiębiorcy), używany do celów firmowych,
  • używany do celów firmowych na podstawie umowy użyczenia,
  • firmowy – kupiony „na firmę” lub wprowadzony do firmy z majątku prywatnego.

Samochod firmowy ebook

Każda z tych opcji daje inne możliwości i ma zarazem inne ograniczenia. Przykłady? Samochód firmowy pozwala rozliczać amortyzację, a samochód prywatny wymaga prowadzenia kilometrówki. Żeby wybrać opłacalny sposób zakupu i rozliczania wydatków na samochód, trzeba poznać przynajmniej te dwa pojęcia.

Ale to nie wszystko. Całkiem odrębny temat stanowi sprzedaż samochodu wprowadzonego do firmy. Czy taka sprzedaż to przychód? Czy wymaga naliczenia VAT? Jak ją udokumentować?

Odpowiedzi na te pytania i wiele innych – znajdziecie w nowym eBooku inFaktu. Kliknij poniżej, aby go pobrać za darmo:

Jak kupić i sprzedać samochód firmowy?

Nowy eBook – w nowej szacie graficznej

Jak zauważyliście, inFakt ma od pewnego czasu zupełnie nową szatę graficzną, a co za tym idzie, także blog inFaktu doczekał się nowego wyglądu. Nie inaczej mogło być w przypadku eBooków. Nowa publikacja uzyskała odświeżony wygląd – mamy nadzieję, że przypadnie Wam do gustu!

Macie uwagi, propozycje lub nowe tematy do kolejnych eBooków inFaktu? Coś, o czym chcielibyście przeczytać? Wszelkie sugestie zostawiajcie w komentarzach, na pewno odpowiemy 🙂