Roczny PIT: 3 pytania o rozliczenie podatkowe

Ostatnie dni na złożenie rocznego rozliczenia podatkowego – odpowiadamy dzisiaj na 3 krótkie pytania o to, jak sobie poradzić z prawidłowym wypełnieniem zeznania podatkowego.

Zaliczka za grudzień 2015 – wpisuję ją do PIT za 2015 czy już 2016 rok?

Zapłaciłem zaliczkę na podatek za grudzień 2015 w styczniu – w ostatnim dniu terminu, czyli 20.01.2016. Do którego PIT ją wpisuję? Do tego za 2015 czy już za 2016 rok?

Zaliczki na podatek dochodowy za miesiąc grudzień należy zapłacić do 20. stycznia następnego roku.

Jeśli więc podatnik zapłacił zaliczkę na podatek dochodowy za grudzień 2015 r. w styczniu, ale w terminie, który na to zezwala, wpisuje ją do PIT-u za rok 2015 w pozycji „suma zaliczek wpłaconych”.

Zaliczka za grudzień 2015 zapłacona pod terminie – co teraz?

Mam firmę. Za późno zapłaciłem zaliczkę za grudzień 2015, bo dopiero pod koniec stycznia. Czy mogę ją wpisać w PIT-36 za 2015 rok? Czy muszę sam wyliczyć odsetki, czy może zrobi to za mnie urząd skarbowy?

Zaliczkę na podatek dochodowy za grudzień 2015 r. należy uiścić najpóźniej do 20. stycznia 2016 r. Wówczas zaliczkę należy wpisać do PIT-36, który podsumowuje przychody za 2015 rok.

Przekroczenie tego terminu uniemożliwia tę czynność – dodatkowo, w przypadku przekroczenia wskazanego terminu przedsiębiorca musi liczyć się z faktem, że będzie musiał zapłacić odsetki za nieterminowe dokonanie płatności.

Zmiany 2016 – nowe odsetki od zaległości

Przedsiębiorca musi sam wyliczyć kwotę odsetek – zwlekanie i czekanie na decyzję urzędu skarbowego spowoduje tylko wydłużenie czasu, za który będą musiały być obliczone i zapłacone.

Odsetki, o których nigdy nie słyszałeś

Roczny PIT- 3 pytania o rozliczenie podatkowe

Odszkodowanie – czy muszę je rozliczyć?

Mam firmę i dostałem odszkodowanie (na PIT-8C). Jak mam to rozliczyć?

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą, ale otrzymuje wpływy z innych niż prowadzona firma źródeł, może otrzymać do rozliczenia PIT-8C.

Jest to dokument, na którym znajdują się takie przychody, jak: alimenty, zasiłki z ubezpieczenia społecznego, dotacje niezwiązane z działalnością gospodarczą, stypendia, odszkodowania czy zwrot odsetek lub przychody z kapitałów pieniężnych.

Przed rozliczeniem otrzymanego odszkodowania należy sprawdzić, czy podlega ono zwolnieniu z podatku dochodowego. Przychody zwolnione nie powinny się znaleźć w PIT-8C.

Ogólna zasada mówi, że jeśli odszkodowanie dotyczy prowadzonej działalności gospodarczej lub jest odszkodowaniem pracowniczym, powinno znaleźć się w rozliczeniu rocznym.

Odszkodowanie a ryczałt – jak je rozliczyć?

Od tego typu zysków przedsiębiorca także musi zapłacić podatek dochodowy, a więc musi uwzględnić je w swoim zeznaniu podatkowym. Przedsiębiorca, który otrzymał odszkodowanie, czyli przychód z tzw. „innego źródła”, składa PIT-36.

Zwolnieniu od podatku podlegają m.in. odszkodowania uzyskane na podstawie wyroku lub ugody sądowej.

Załóż bezpłatne konto i korzystaj!

  • Kontaktuj się z księgowymi od poniedziałku do soboty w godzinach 7 – 22
  • Czytaj praktyczny newsletter
  • Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!

Załóż konto

Masz pytania o roczne rozliczenie podatkowe? Napisz do nas na info@infakt.pl.