Head of Business Development

Jak bez wychodzenia z domu uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS? Opcję taką udostępnia PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych ZUS). A jak to wygląda w praktyce? Zapraszamy!

Jak złożyć wniosek o niezaleganie z ZUS?

Pozostajemy w tematyce ZUS. Niedawno prezentowaliśmy jak ogólnie działa PUE ZUS. Dziś pokażemy jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS.

Prawie każdy przedsiębiorca spotyka się z koniecznością uzyskania takiego potwierdzenia. Potrzebne jest np. w celu uzyskania kredytu, rozliczenia się z urzędem pracy z otrzymanej dotacji czy przy udziale w przetargach. Jak to wygląda na PUE ZUS? Pokazujemy i opisujemy poniżej:

  • przechodzimy na stronę ZUS. Logujemy się za pomocą ePUAP, aby później móc od razu podpisywać dokumenty Profilem Zaufanym,
  • z menu wybieramy usługi,
  • rozwijamy listę usług, wybieramy wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek. Możemy podejrzeć szczegóły, przechodzimy do usługi,
  • potwierdzamy zgodę na wykorzystanie naszego Profilu Zaufanego.

W tym momencie procesu utknęliśmy, nie udało się nam uzyskać oświadczenia o niezaleganiu. Skontaktowaliśmy się z ZUS w tej sprawie i konsultantka powiedziała nam, że czasem to działa, czasem nie i nie jest w stanie powiedzieć dlaczego. Zapraszamy do spróbowania.

Jak zarezerwować wizytę w ZUS?

Pozostajemy jeszcze na platformie ZUS – jest tu jeszcze jedna ciekawa rzecz. Jeżeli w którymś momencie się poddamy, nie będziemy mogli załatwić swojej sprawy elektronicznie, nie będzie takiej możliwości, jak w naszym dzisiejszym przykładzie, lub po prostu będziemy chcieli coś wyjaśnić i pojawić osobiście w ZUS, to za pomocą platformy PUE ZUS możemy sobie zarezerwować wizytę w urzędzie.

  • po zalogowaniu z lewej strony mamy do wyboru opcję “wizyty”,
  • następnie wybieramy „Rezerwacja wizyty”,
  • od razu mamy zaproponowany oddział ZUS, do którego powinniśmy się udać,
  • wybieramy sprawę, z którą chcemy przyjść. Załóżmy, że chcemy porozmawiać o składkach i dowiedzieć się więcej o e-składce, która obowiązuje od 2018 roku,
  • przechodzimy dalej i mamy kalendarz z wolnymi terminami. Wybieramy jeden i potwierdzamy rezerwację. Możemy się pojawić w ZUS w tym terminie i załatwić swoją sprawę bez oczekiwania w kolejce. Potwierdzamy w praktyce, możemy polecić.

Zapraszamy do subskrybowania kanału inFakt na YouTube i dzielenia się swoimi doświadczeniami z PUE ZUS oraz ogólnie e-Urzędem.