Praca za granicą? I tak trzeba rozliczyć PIT

Iza Pisarek-Godawa

Nawet jeśli pracujesz za granicą, musisz złożyć PIT także w Polsce – po to, by uniknąć podwójnego opodatkowania. W zależności od tego, w jakim innym kraju zarabiasz, może Cię obowiązywać jedna z dwóch metod rozliczenia, która wynika z umowy między danymi państwami. Poniżej opowiemy o obu tych formach.

Wiele osób, słysząc o konieczności rozliczenia dochodów zagranicznych, boi się, że będzie trzeba zapłacić podatek dochodowy dwa razy. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie – wspomniane umowy międzynarodowe i złożenie zeznania rocznego mają temu zapobiec. Dlatego tak ważne jest, by taki kompletny PIT złożyć.

A jak to zrobić? To zależy od tego, jaką umowę Polska zawarła z danym krajem. Możliwości są dwie:

  • metoda zaliczenia proporcjonalnego lub
  • metoda wyłączenia z progresją.

Do wyliczenia podatków konieczne będzie przeliczenie kwot w obcych walutach na złotówki. Należy zrobić to według średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego uzyskanie dochodu. Kurs sprawdzisz na stronie NBP w Archiwum kursów.

box-icon

Pamiętaj

Podatnicy mają też możliwość pomniejszenia dochodu o 30% diety przysługującej za każdy dzień pobytu za granicą, co dodatkowo obniży podstawę opodatkowania.

Metoda zaliczenia proporcjonalnego

Taka umowa zobowiązuje Polaków do rozliczenia przychodów zagranicznych w Polsce. To bardziej powszechne rozwiązanie, dotyczy dochodów z takich krajów jak np.: Wielka Brytania i Irlandia Północna, Irlandia, Norwegia, Finlandia, Dania, Belgia, Holandia, Austria, Litwa, Rosja, Słowacja, Słowenia, Portugalia, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone oraz Japonia. Całą listę znajdziesz na stronie podatki.gov.pl.

Metoda zaliczenia proporcjonalnego oznacza, że dochód z zagranicy jest w pełni opodatkowany w kraju, ale podatek zapłacony już za granicą można odliczyć (choć nie otrzyma się zwrotu ewentualnej nadpłaty). 

Przykłady rozliczenia podatku metodą zaliczenia proporcjonalnego

Marek zapłacił równowartość 4 000 zł podatku dochodowego, pracując za granicą. Podczas rozliczenia PIT w Polsce jego zobowiązania wyniosłyby 3 500 zł. Marek nie musi więc płacić podatku, ale nie dostanie także zwrotu 500 zł, które dostałby, gdyby taka nadpłata miała miejsce w kraju. 

Ania miała sytuację odwrotną: zapłaciła 3 500 zł zaliczki na podatek za granicą, ale według rozliczenia rocznego powinna zapłacić 4 000 zł. Musi więc dopłacić 500 zł podatku dochodowego w Polsce. 

box-icon

Warto wiedzieć

Podatnicy pracujący w krajach, w których stosuje się metodę zaliczenia proporcjonalnego, mogą skorzystać z ulgi abolicyjnej i pomniejszyć swój podatek od dochodów z zagranicy maksymalnie o kwotę 1 360 zł.

Metoda wyłączenia z progresją

To rozwiązanie oznacza, że zarobki rozlicza się w kraju jego pozyskania. Taką umowę Polska zawarła z dużo mniejszą liczbą krajów, a są to m.in.: Czechy, Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Grecja, Chorwacja, Cypr, Szwecja, Ukraina, Łotwa, Estonia, Albania, Rumunia, Turcja, Tunezja, Chiny, Indonezja, Kuwejt oraz Republika Południowej Afryki. Pełna lista znajduje się na stronie podatki.gov.pl.

Jeśli jednak ma się równocześnie dochody także w Polsce, ich opodatkowanie jest wyliczane według specjalnego wzoru.

  1. Wylicz podatek według skali podatkowej dla wszystkich dochodów łącznie (polskich i zagranicznych).
  2. Wyliczony podatek podziel przez całkowity dochód i pomnóż razy 100. Zaokrąglij do 2 miejsc po przecinku – to stopa procentowa Twojego podatku.
  3. Pomnóż ją razy swój dochód z Polski i otrzymasz wysokość podatku do zapłaty.

Przykłady rozliczenia podatku metodą wyłączenia z progresją

Tomek w 2023 r. zarabiał tylko w Niemczech. W Polsce w związku z tym nie musi płacić podatku dochodowego.

Kasia ma zarobki z dwóch źródeł – zarówno z Hiszpanii, jak i z Polski. Jej stawka podatku dochodowego będzie wyliczana według specjalnego wzoru. 

  1. Zarobiła 100 000 zł za granicą, a w kraju 60 000 zł, czyli jej dochód całkowity to 160 000 zł. Według skali podatkowej zapłaciłaby podatek w wysokości 23 600 zł. 
  2. Wyliczony podatek – 23 600 zł – dzieli przez dochód całkowity – 160 000 zł – i po pomnożeniu razy 100 otrzymuje wysokość podatku: 14,75%. 
  3. Polskie zarobki – 60 000 zł – mnoży razy 14,75% i w ten sposób otrzymuje 8 850 zł podatku do zapłaty. Pracodawca od jej dochodów w kraju pobrał zaliczkę w wysokości 3 600 zł, więc aż 5 250 zł będzie musiała dopłacić po rozliczeniu. 

Metoda wyłączenia z progresją jest bardziej korzystna dla osób zarabiających tylko poza krajem, bo wtedy w Polsce podatku w ogóle się nie zapłaci. Niestety jednak sami podatnicy nie mogą o tym decydować – regulują to umowy między poszczególnymi państwami.

Masz pytania na temat rozliczenia PIT? Pomożemy

18 kwietnia o godz. 9.00 organizujemy webinar z Q&A, podczas którego będziesz mieć okazję dopytać o swoje rozliczenie.

A jeśli przyda Ci się pomoc w rozliczeniu PIT, zgłoś się do nas. Nasz księgowy dopyta Cię o wszystkie informacje i złoży rozliczenie roczne za Ciebie.

Iza Pisarek-Godawa
Communication Specialist w inFakcie oraz przedsiębiorczyni, która uwielbia zgłębiać nowe tematy. Lubi książki nie tylko czytać, ale też redagować i składać. W wolnym czasie chętnie zwiedza miasta, ale najbardziej odpoczywa na łonie natury.