Z pewnością nie raz spotkałeś się z bonami podarunkowymi. Wiele firm wprowadziło możliwość zakupienia voucher’a, który uprawnia do dokonania zakupów na jego podstawie. Jest to bardzo praktyczny pomysł na prezent, nie tylko w życiu prywatnym. Jako przedsiębiorca możesz tę ideę wykorzystać w prowadzonej działalności gospodarczej. Jak jednak wygląda podatkowe rozliczenie sprzedaży bonów podarunkowych? Koniecznie przeczytaj!

Obowiązek podatkowy PIT i VAT

Zanim przejdziemy do kwestii rozliczeń bonów podarunkowych, przypomnijmy jakie są ogólne zasady powstania obowiązku podatkowego w odniesieniu do podatku dochodowego i podatku VAT.

Obowiązek rozliczenia podatku dochodowego powstaje z chwilą powstania przychodu. Oznacza to dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później jednak niż dzień wystawienia faktury lub otrzymania należności.

W odniesieniu do podatku VAT co do zasady obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Jeżeli natomiast przedsiębiorca otrzymał całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy/wykonaniem usługi, obowiązek ten powstanie z chwilą otrzymania tej zapłaty.

Bony, ołówek i zestaw do makijażu

Podatkowe rozliczenie sprzedaży bonów podarunkowych

Zakup bonu podarunkowego nie jest tożsamy z zakupem towaru lub usługi. Sam bon tylko uprawnia do takiego zakupu. Jak więc wygląda rozliczenie takiej sprzedaży w odniesieniu do podatku dochodowego i podatku VAT?

Podatek VAT

Środki jakie uzyskujesz ze sprzedaży bonów nie są zapłatą za sprzedaż konkretnego towaru lub usługi. Nie można też traktować ich jako zaliczki na poczet przyszłej dostawy towarów lub usługi, która będzie wykonana w przyszłości. Zaliczka bowiem musi być powiązana ze sprzedażą konkretnego towaru lub wykonania określonej usługi. Bon podarunkowy natomiast nie jest powiązany z żadną konkretną transakcją. Na jego podstawie można bowiem dokonać zakupu różnych towarów, można zakupić towaru o wartości niższej, wyższej lub w ogóle go nie zrealizować.

Podatek dochodowy (PIT)

Jeśli obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi lub dokonanie dostawy towarów sprzedaż bonów podarunkowych także nie będzie rodziła obowiązku rozliczenia podatku dochodowego. Co więcej, w przypadku otrzymania zaliczki na poczet przyszłych dostaw towarów/ usług w podatku dochodowym również przychód nie wystąpi. W żadnej więc z tych opcji sprzedaż bonów podarunkowym nie podlega rozliczeniu w podatku dochodowym.

Usługi ciągłe – sprawdź kiedy powstaje przychód!

Sprzedaż bonów – obowiązek podatkowy

Powstaje więc pytanie: kiedy należy rozliczyć sprzedaż bonów podarunkowych? Na gruncie powyższych rozważań zarówno dla podatku dochodowego, jak i podatku VAT samo wydanie bonu nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Nie dochodzi bowiem do sprzedaży towarów, wykonania usług. Również nie traktujemy sprzedaży bonu jako zaliczki na poczet przyszłych dostaw lub przyszłych usług.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zrealizowania bonu. Dopiero wówczas dochodzi do faktycznego wydania towaru lub świadczenia usługi.

Kasa fiskalna

Jeśli sprzedaż na rzecz osób prywatnych ewidencjonujesz za pośrednictwem kasy fiskalnej to paragon powinieneś wystawić dopiero w momencie zrealizowania bonu. Sama sprzedaż bonu podarunkowego nie stanowi przychodu, a więc nie podlega też rejestracji na kasie. Niektórzy podatnicy traktują otrzymanie zaliczki jako przychód podatkowy i w związku z faktem jej otrzymania wystawiają paragony, lecz i w tym przypadku nie będzie to miało zastosowania w sprzedaży bonów podarunkowych. Jak już bowiem wcześniej rozważaliśmy zaliczka musi być powiązana z konkretną transakcją, a w tym wypadku warunek ten nie zostaje spełniony.

Ważne!

Jako sprzedawca bonów powinieneś je skrupulatnie ewidencjonować. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia niezrealizowania bonu przez jego posiadacza. Jeśli bon podarunkowy straci swoją ważność to powinieneś rozpoznać przychód podatkowy w dacie upływu terminu jego ważności.

Gratis dla klienta – jak rozliczyć VAT i PIT?

Przykład

W dniu 15.09.2017 r. dokonałeś sprzedaży bonu podarunkowego o wartości 100 zł. Termin jego ważności upływa w dniu 31.12.2017 r. W dniu 10.10.2017 r. posiadacz voucher’a dokonał zakupów na jego podstawie. Wartość tych zakupów wyniosła 60 zł brutto.

Jak więc powinieneś rozliczyć taką transakcję?

15.09.2017 r. – oczywiście w tym dniu nie rozpoznajesz przychodu zarówno w PIT, jak i VAT.

10.10.2017 r.. – powstaje dla Ciebie przychód zarówno w PIT (48,78 zł) i w VAT (11,22 zł).

Jeśli do końca roku posiadacz bonu wykorzysta pozostałą jego wartość to będziesz zobowiązany do rozpoznania przychodu dokładnie w taki sam sposób jak w dniu 10 października.

Jeśli jednak bon nie zostanie już wykorzystany, wówczas wraz z ostatnim dniem roku powinieneś wykazać niezrealizowaną wartość bonu w wysokości 40 zł jako przychód podatkowy PIT.

Załóż testowe konto i korzystaj za darmo!

  • Dodatkowo otrzymasz wsparcie naszych specjalistów od poniedziałku do soboty, w dogodnych godzinach.
  • Przekonaj się, jak proste jest wystawianie faktur i dbanie o porządek w dokumentach.
  • Wypróbuj też naszą wielokrotnie nagradzaną aplikację mobilną do księgowości.
  • A gdy Twoje potrzeby wzrosną – wybierz sprawdzoną zdalną księgową.

Załóż konto

Instrukcje dotyczące ujęcia zdarzeń gospodarczych w aplikacji inFakt znajdują się na naszej bazie wiedzy.