PIT-4R to deklaracja o pobranych zaliczkach. Czy trzeba ją przesłać także pracownikowi? Kiedy składa się zerowy PIT-4R?

Aneta Socha-Jaworska

Kto i w jakim terminie zobowiązany jest do sporządzenie PIT-4R? Kto jest odbiorcą druku PIT-4R? W jakich sytuacjach sporządza się PIT-4R?

W rozliczeniu za 2023 rok obowiązuje formularz PIT-4R w wersji 13.

PIT-4R

Zastosowanie PIT-4R

PIT-4R to deklaracja roczna o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Formularz przygotowywany jest przez płatnika podatku np. pracodawcę. Zawarte są w nim zbiorcze informacje o podatkach odprowadzanych za pośrednictwem płatnika, czyli np. informacje o zaliczkach pracowników regulowanych przez pracodawcę.

Termin, forma i adresat

Odbiorcą dokumentu PIT-4R jest urząd skarbowy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Zatem PIT-4R trafia wyłącznie do urzędu skarbowego. Informacji tej nie otrzymuje podatnik, czyli np. pracownik.

PIT-4R składa się w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym. W przypadku zaprzestania działalności przez płatników – do dnia zaprzestania tej działalności. Natomiast w przypadku płatnika, który zaprzestał poboru zaliczek przed tym terminem – do dnia ustania obowiązku poboru tych zaliczek.

Jeśli chodzi o formę przekazania PIT-4R, to dokładne informacje zawarte są poniżej.

PIT-4Rpodatnik
  • nie otrzymuje tego dokumentu
US
  • elektronicznie – do 31 stycznia

Zerowy PIT-4R

Jeśli osoba prowadząca działalność nie zatrudnia pracowników, ani nie podejmuje współpracy ze zleceniobiorcami, to opłaca zaliczki na podatek wyłącznie za siebie i nie składa PIT-4R.

Możemy mieć też sytuację inną, czyli mamy jakiś świadczeniobiorców i z racji tego, że ich dochody są zwolnione z opodatkowania, nie opłacamy za nich zaliczek na podatek. W takim przypadku nie składa się PIT-4R z tego względu, że nie mamy zaliczek na podatek dochodowy i nie będzie z tego tytułu także podatku.

Zdarzają się też takie sytuacje, że przedsiębiorca ma świadczeniobiorców, którym wypłaca wynagrodzenie, ale po potrąceniu kosztów i składek ZUS, nie ma do zapłaty zaliczek na podatek dochodowy. Wówczas występuje obowiązek sporządzenie i przesłania PIT-4R, mimo iż wykazane kwoty będą zerowe.

Podsumowanie

Najważniejsze informacje odnośnie druku PIT-4R, to że :

  • składany jest wyłącznie do US właściwego dla płatnika podatku,
  • składany jest elektronicznie do końca stycznia (czyli PIT-4R za 2023 należało przesłać do 31 stycznia 2024),
  • sporządzana jest jedna deklaracja PIT-4R niezależnie od liczby podatników,
  • deklaracji nie sporządzają płatnicy wpłacający zaliczki na podatek wyłącznie za siebie,
  • w PIT-4R nie uwzględnia się przychodów zwolnionych z opodatkowania.