Odbiór dnia wolnego za święto


9 października 2017 1 min. czytania

Kiedy pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto. Jak w praktycy wygląda odbiór dnia wolnego za święto?

Odbiór dnia wolnego za święto

Narodowe Święto Niepodległości w 2017 roku przypada w sobotę. Dzięki czemu, za dzień 11 listopada, pracownik ma prawo do odbioru dnia wolnego za święto.Pracodawca ma obowiązek oddać pracownikowi dzień zgodnie z art. 130 § 2 kodeksu pracy:

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Odbiór dnia wolnego za świętoPrawo do odebrania dnia wolnego, mają pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w standardowym 5 dniowym czasie pracy (praca od poniedziałku do piątku). Warto zaznaczyć, że to pracodawca ma prawo wyznaczyć pracownikowi termin w którym pracownik może odebrać dzień wolny. Nie ma też obowiązku konsultować dnia odbioru z pracownikiem oraz nie ma nakazu aby wyznaczyć różne dni lub ten sam dzień dla wszystkich zatrudnionych. W poniższym artykule można zapoznać się z dniami wolnymi w 2018 roku.

Kto nie ma prawa do odbioru dnia wolnego za święto?

Pracownicy, którzy pracują na podstawie umowy o pracę mniej niż 5 dni w tygodniu, nie będą mieć prawa do dnia wolnego za święto. Podobnie jak pracownicy dla których sobota jest przeciętnym dniem pracy. Warto dodać, że jeżeli tygodniem pracy pracownika jest praca od wtorku do soboty. Wówczas za święto przypadające w poniedziałek pracownik nabywa prawo odbioru dnia wolnego za święto.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu